VELEBNI OLTARNI MOZAIK U PREDGRAĐU SISKA

VELEBNI OLTARNI MOZAIK U PREDGRAĐU SISKA

24. listopada, 2016.

 

 

DSC01847

Zahvaljujući biskupu Košiću i svima ostalima za svesrdnu novčanu i svaku drugu potporu u gradnji i opremanju crkve, predao je vlč. župnik graditelj pokrajinskom duhovnom pastiru biskupski štap, umjetnički rad Jeronima Tišljara. Biskup Košić pak pozvao je župljane i ostale da pomognu u dovršetku građevine, nabavi zvona i orgulja, dodajući da je autor mozaika umjetnik prof. Marko Ivan Rupnik

Napisao: Josip Frković

Od 8. listopada, baš na državni praznik neovisnosti Republike Hrvatske, sisački biskup mons. dr. Vlado Košić pred prepunim hramom Božjim svetim uljem i kađenjem, te paljenjem svijeća što je znak Krista “svjetla na prosvjetljenje naroda”, blagoslovio je velebni mozaik i posvetio oltar s moćima mladoga mučenika bl. Miroslava Bulešića, brutalno s 27 godina ubijena od komunista iza Drugoga svjetskog rata, te cijelo zdanje treće gradske sakralne novogradnje. Župna crkva Svete Marije Kraljice Mira u Capraškom naselju, iako još nedovršena zvonika i okoliša, postala je po arhitektonskom rješenju i 39 četvornih metara izaoltarnoga mozaika Svete Marije i sina joj pri satiranju glave zmiji istinska kulturna znamenitost i dragocjenost. U biskupovu zajedništvu s upraviteljem župe vlč. Brankom Koretićem, kancelarom Sisačke biskupije mons. Markom Cvitkušićem, zagrebačkim kanonikom mons. Lovrom Cindorijem, voditeljem Hrvatske katoličke misije Aalena u SR Njemačkoj i bivšim župnikom preloščanske župe sv. Mihovila Vilijem Koretićem, te 25 ostalih svećenika, radostan događaj za oduševljene vjernike negdašnjeg industrijskoga predgrađa Siska pozdravio je član župnoga ekonomskoga vijeća Željko Smolčić. Od prizora koji se može prispodobiti najvećim umjetničkim dostignućima i dragocjenostima Crkve u Hrvata fasciniranim vjernicima Capraga, Novoga Pračna, Crnca, Podjarka, Brzaja i Viktorovca, kojih je ukupno 18 tisuća, zastajao je dah. Uz brojne uglednike kulturnoga, vjerskoga i javnoga života Siska, župana sisačko-moslavačkog Ivu Žinića i glavnoga imama Alema ef. Crnkića, velikom je slavlju nazočio i predsjednik Odbora za gradnju župnoga kompleksa Željko Jajčinović.

Župni dvor vlč. Stankovića u zvoniku

Na državni blagdan, dan koji će, nakon 55 godina postojanja župe sv. Marije, ubuduće biti dan svetkovine posvete dugo očekivane crkve, vjernicima se povjesnicom obratio župnik vlč. Branko Koretić. Kazao je kako je prvi župnik sv. Marije, sa crkvom uz istoimeno, najstarije gradsko groblje, bio vlč. Vladimir Stanković, koji je godinama župni stan imao u zvoniku ponad viktorovačkoga tunela. Zahvaljujući biskupu Košiću i svima ostalima za svesrdnu novčanu i svaku drugu potporu u gradnji i opremanju crkve, predao je vlč. župnik graditelj pokrajinskom duhovnom pastiru biskupski štap, umjetnički rad Jeronima Tišljara. Biskup Košić pak pozvao je župljane i ostale da pomognu u dovršetku građevine, nabavi zvona i orgulja, dodajući da je autor mozaika umjetnik prof. Marko Ivan Rupnik, teolog isusovac, obećao unutrašnjost capraške crkve oslikati s još nekoliko marijanskih motiva. Za vrijeme obreda posvete i misnoga slavlja, dobro upjevani župni zbor dirigentice Julijane Nilić nastupio je uz instrumentalnu pratnju Ivane Galić. Nekadašnji kapelan crkve slavljenice vlč. Ivan Kljunić, sada župnik župe Uzvišenja sv. Križa u Kravarskom kod Velike Gorice, pročitao je tekst povelje posvete koju je za oltarom potpisao mons. Košić. Nekoliko dana iza povijesnoga događaja, u stankama između redovitih svečeničkih obveza novinar internetskih publikacija bio je gost vlč. Branka Koretića. Doznao je, među ostalim, da je podrijetlom s Kalnika, iz sela Popovca Kalničkoga i da je najmlađe od četvero djece pok. zidara te majke domaćice i vrsne seoske kuharice. Osim svećenika Vilima, brat mu Stjepan ima troje, a sestra Marina četvero djece. Nakon očeve smrti, majka je sama u Popovcu.

I mama Barica Koretić na svetkovini posvete

Bez nje, reče nam vlč. Branko, nije prošlo ni jedno svadbeno ili rođendansko slavlje i krštenje. Od 2007. godine, kad je svećenik graditelj iz Kutinske Slatine Branko dobio premještaj i preuzeo upravljanje župom sv. Marije i tada upoznao korektnoga gradonačelnika Dinka Pintarića, više je puta 79-godišnja mati Barica dolazila u Sisak. I na dan posvete capraške crkve uz Petrinjsku ulicu, bila je u sinovljevoj župi. Svoga starijega sina Vilima, pak, posjećivala je u donjoj sisačkoj Posavini za njegove devetgodišnje svećeničke službe, do 1997. Vlč. Vilim Koretić, pak, poznat je kao pokretač nogometa među svećenicima Katoličke crkve i kao strijelac jedinoga pogotka Hrvatske protiv reprezentacije Austrije. I majka i brat Vili bili su presretni nakon otkrivanja Rupnikova mozaika, rađenoga u Rimu odnosno Vatikanu. Doznajemo da je mozaik Majke Božje i sina sastavljen od lomljena kamena, granita i mramora s mjestimičnim pozlatama. Pater Marko Rupnik i dvanaest njegovih suradnika u nepunih su 16 sati ručno postavili segmente velebnoga umjetničkog djela, priča nam vlč. Branko Koretić. Kao i u ranijoj župi Kutinske Slatine, gdje je bio graditelj, te obnovio crkvu Ilove i do kraja uredio onu u Slatini, paralelno je radio i na izrastanju žive crkve, okupljanju vjernika. Od 2004., kad je uz izradu projektne dokumentacije počela i četverogodišnja gradnja pastoralnoga centra, bilo je mnogo briga i pregnuća. Ali se sve svladavalo, no najveće je neugodno iznenađenje 2013. bilo pri susretu s izbornom pobjednicom, aktualnom gradonačelnicom koja je jednostavno odšutjela ono što je ranijih godina u suradnji s gradskom upravom bilo započeto, provedeno i uobičajeno. Nije ju zanimala ni karitativna djelatnost župe i pomoć osiromašenima ratom ili pak stečajevima sisačkoga gospodarstva. Nije ju zanimao rad za opće dobro, dok je Sisačka biskupija bivši market OTP-a kod nebodera na Zibelu pretvorila u pučku kuhinju za 150 gladnih i nezbrinutih.

Projektant sisački povjesnik ing. Lojzo Buturac

U podsjećanju na stariju povijest župe, vlč. Koretić kazao je kako se župnik dr. Janko Borković 1921. i pet godina kasnije zauzima za dolazak redovnika glagoljaša, ali su materijalne mogućnosti kupnju zemljišta nisu dopuštale. Desetljeće kasnije, dovodeći dvojicu franjevaca, teren za osnutak ostvaruje župnik vlč. Ivan Hulenić, podrijelom iz Boka Strelečkoga. Odlukagradskoga poglavarstva iz 1937., međutim, ne pomaže ideji dovođenja redovnika glagoljaša, kao ni tome da se sa Svetoga Duha u Zagrebu u Sisak dovedu franjevci konventualci. Godine 1945., za najvećeg terora i pomora Hrvata kompartije, svjetovni je svećenik zalud imao i dekret o službi Božjoj u Sisku. Ni devet godina kasnije, dekret o imenovanju vlč. Krešimira Ivšića, župnika Markuševca, za službu u Sisku nije uspio.Tek 1. svibnja 1961. dekret je donio zagrebački nadbiskup dr. Franjo Šeper, pa je vlč. Vladimir Stanković došao u grobljansku kapelu ponad starih rafinerijskih preradbenih postrojenja bivšeg Shella. Jedanaest godina kasnije župnik Franjo Vrbanić kupio je u Petrinjskoj ulici skromnu privatnu kućicu, na čijoj je parceli bila moguća gradnja i stambene jednokatnice. Ni zahtjev od četničke ruke tragično stradaloga vlč. Antuna Grahovara nije uspio, projekt dipl. Ing. Lojze Buturca, morao je na čekanje. Tek dolaskom slobodne Hrvatske, 1993. župnik Ivan Kovačić ishodio je dopusnicu građenja. On je u Petrinjskoj, prema projektu arhitekta Slavka Gregurevića, dovršio gradnju Pastoralnoga centra, župnoga stana i kapelice s dvoranom posvećen Svetoj Mariji – Kraljici mira.

Umjetnička djela od Fatime, Lourdesa i Vatikana diljem svijeta

Kompleks izrastao na desetljetnim zakorovljenim i šikarama obraslim livadama kra pruge Caprag- Karlovac, župnik Kovačić blagoslovio je na blagdan Božića prve poratne, 1996. godine. Temeljni je kamen za novu župnu crkvu blagoslovljen 2008., kada je već godinu dana u Capragu i na brdu Svete Marije boravio odlučni župnik vlč. Branko Koretić. Na temelju provedbene projektne dokumentacije sada već stečajem nestaloga poduzeća Željezare, “Metalinga”, radove su otpočeli graditelji firme “Zeko” iz Zagreba, a nastavljaju “Bramgradovi”, također iz glavnoga grada naše države. I dok su vjernici nazočni posveti oltara i građevine razmicanje platna pred mozaikom p. Marka Ivana Rupnika s velikm uzbuđenjem, razgaljeni, popratili spontanim pljeskom, kažimo da je slovenski isusovac rođen 1954. u Zadlogu istaknuti autor sakralne umjetnosti. Predavač je na Papinskom orijentalnom institute i Papinskom sveučilištu Gregoriani, te director Centra Aletti koji istražuje i potiče duhovnost u umjetnosti. Poznata njegova djela mogu se naći u Fatimi, Lourdesu, Vatikanu i drugim svjetskim gradovima i državama. Pater Rupnik je 1999. u potpunosti dovršio obnovu mozaika Redemptorist Mater, povjerenu od tadašnjega blaženika pape Ivana Pavla II., sadašnjega svetoga pape. Otkrićem capraškoga mozaika ljubavi i duhovne poruke, naročito je bio uzbuđen i oduševljen mons. Dr. Vlado Košić, biskup sisački, koji je od ponovne uspostave Kvirinove Sisačke biskupije upravitelja župe svakodnevno poticao na nastavak radova. T

 

1 Comment so far

Uskoči u raspravu
  1. Anonimno
    #1 Anonimno 26 listopada, 2016, 04:58

    Tamo je bila neka gadna partizanija.Inače, taj Sisak i ta Petrinja su …tamo je nastala partizanija i još uvijek su tamo njihova djeca i unuci, neki lijevu kurci i palci,a ta katolička šaka jada pokušava ta partizanska goveda pohrvatit…

    Odgovorite na ovaj komentar

Vaši podaci su zaštićeni!Vaša e-mail adresa neće biti objavljena niti prenesena na nekog drugog.

*

code