ZAMISLITE UHVAĆEN JEDAN HRVATSKI ŠPIJUN, KOLIKO TEK IMA SRPSKIH ŠPIJUNA U HRVATSKOJ?
27. kolovoza, 2024.
Već nekoliko puta hvatali neke ne samo po nacionalnosti Hrvate proglašavajući ih špijunima, a srpske reakcije tradicionalno znaju biti zabavne, pa kad se hvale ulovom hrvatskog državljanina proglašenog špijunom, novinari su znali upitati smiju li oni uhvatiti nekoga njemačkog ili francuskog špijuna. O ruskom ili američkom da ne govorimo.
Koliko tek ima srpskih špijuna u Hrvatskoj, svaki od srpskih konobara kada se vrati kući sigurno daje obavještajni doprinos i kada samo ispriča kako mu je bilo
Napisao: Dražen Stjepandić
Već smo na portalu Tjedno pisali kako srpski psiho dobiva više prostora u hrvatskim medijima od svih branitelja zajedno. Profesionalnih i nas drugih. Izraz srpski psiho bio je naslov jednog političkog i psiho profila u tjedniku „24 sata express“. Na taj članak u kojem je opisan kao balkanski uznemirujući faktor, srbijanska verzija nacionalističkih izjašnjavanja u Mađarskoj i Italiji, nisu reagirali samo njegovi politički medijski trabanti nego i on osobno.
A zapravo je psihološki dobro opisan, što vrijeme prolazi taj čovjek širu onu zastrašujuću psihozu devedesetih godina. Sudeći po srbijanskim medijima novi rat ne samo s Hrvatskom nego s BiH i Kosovom samo što ne počne. Ratni huškač iz devedesetih s Pala i iz Gline je nastavio tamo gdje je nekada stao. S tim što sada nije neki anonimni beogradski nacionalistički kompleksaš. Ima medije, vojsku, policiju, ogromnu vlast. Okružen većim ili manjim kopijama Šešelja oko sebe a ponaša se kao neki galamdžija sa seoske tarabe i može izazvati nesagledive posljedice.
Kultura laži
Srpski psiho je godinama glavni kreator stalnih napetosti na relaciji Zagreb-Beograd. Naprosto ne može bez stalnih incidenata. Ne može ni profesionalno, a niti osobno. A djelovalo je da se situacija smiruje. Narod je krenuo putovati u oba smjera, Hrvati i Srbi su u mnogim segmentima usmjereni jedni na druge. Mnogi radnici iz Srbije dolaze na rad u Hrvatskoj. Na sve strane su srbijanske registracije. Među stranim radnicima godinama je najveći broj je Srba, iz Srbije i Republike Srpske. Nikada to nije spomenuo, dok srpski psiho dolazak brojnih turista iz Srbije stalno izlaže ruglu. Pjevači i estradnjaci, ne samo sada okrivljena Severina, bili su dio stalne prirodne razmjene. Do sada Vučiću po ovome pitanju nitko iz Hrvatske nije adekvatno uzvratio. Gospoda Zoran Milanović i Andrej Plenković su nastavili gdje gospođa Kolinda Grabar Kitarović stala, a to je eskivaža Vučićevih lažljivih tirada.
Hvali se kako je pokretač kulture sjećanja. Radi se o kulturi laži. Oluja kao prvo nije najveće etničko čišćenje nakon Drugog svjetskog rata, bio je to pad Bosanske Posavine kad je sa svojih ognjišta otjerano i prognano preko 200 tisuća Hrvata, ali taj podatak ni u Hrvatskoj malo tko koristi kao argument. Pogrom Srba kako naziva Oluju bio je rezultat kraja agresije Srbije na Hrvatsku. Čak i među Srbima nisu rijetki oni koji barem spomenu Plan Z-4 i njegovo odbijanje. No s kulturom laži glede Oluje bilo je tako-tako. Još ga išla karta.
Patološki lažov
Kao patološki lažov, što je izraz koji u Beogradu i Srbiji, ovih dana upotrebljavaju njegovi politički oponenti, nastavio je s drugim lažima. Logor Jasenovac i stradanje nekolicine članova njegove obitelji je jedan od lajt-motiva njegova odnosa prema Hrvatskoj. Prava istina je da nitko od članova njegove obitelji nije stradao u Jasenovcu jer s prešli na katoličanstvo čemu svjedoče i crkveni dokumenti.
I dok u odnosu sa susjedima predstavlja kao regionalna sila, u odnosu sa Zapadom naravno da se predstavlja kao buntovnik dok je prava istina da se ponaša kao vanjskopolitička podguzna muha. Jedno govori, drugo radi, a treće misli pokazujući svoju prirodu blefera i prevrtljvca. Glumio je rusko-kineski otok u Europi, kad ono evo malo Scholtza, pa direktora CIA-je i junak iz UN-a ogrnut srbijanskom zastavom, okrenuo se protiv svoje prekodrinske braće. Baš me zanima kako će podvijanje repa i odustajanje od plana mirnog izlaska iz BH prikazati kao veliki vanjskopolitički uspjeh. Umjesto mirnog razrješenja došlo je do mirna odustajanja. Mirno odustajanje i mirna Bosna.
Već nekoliko puta hvatali neke ne samo po nacionalnosti Hrvate proglašavajući ih špijunima, a srpske reakcije tradicionalno znaju biti zabavne, pa kad se hvale ulovom hrvatskog državljanina proglašenog špijunom, novinari su znali upitati smiju li oni uhvatiti nekoga njemačkog ili francuskog špijuna. O ruskom ili američkom da ne govorimo.
Koliko tek ima srpskih špijuna u Hrvatskoj, svaki od srpskih konobara kada se vrati kući sigurno daje obavještajni doprinos i kada samo ispriča kako mu je bilo. Ali kako Vučić kaže on ne želi biti kao oni. I nije.
Sad mu je kao litij ozbiljno poljuljao poziciju najmoćnijeg čovjeka u Srbiji. Tko je kriv? Ne Hrvati nego ustaše primjerice iz Jutarnjeg lista ili u medijima čije su gazde Srbi. I Severina je protiv litija, a ako mu ta zapravo Srpkinja i po ocu, muževima i sinu- ne valja, pa tko će mu valjati? A u litanije o litiju ne znam što se s hrvatske strane ima netko u to miješati. Stvarno je to njihova srbijanska stvar, hoće li ga kopati ili neće, a čini se da je više onih koji neće, a srpski psiho ima milijarde razloga da bude protiv njih i sve drugo su Vučićeve uobičajene laži. A kada se klupko laži počne odmotavati, e onda ćeš biti kriv i za ono što slučajno nisi slagao. T
1 Comment so far
Uskoči u raspravuWith regard to political and civil freedoms, Croatia is 1. Citizens in Croatia experience total freedom. The majority of countries in which citizens enjoy expansive civil liberties and political freedoms are representative democracies, in which officials are directly elected by citizens to advocate for their needs and desires. Free countries are often bolstered by healthy economies and high-functioning governments. The businesses of Croatia are 3 in terms of economic liberty. Citizens in Croatia are considered moderately free with regards to their economic decisions. The government in this country exerts noticeable control over businesses and other economic activities. Citizens may own property and control certain financial decisions, but in many cases the government can take control over private property for state needs. In terms of journalistic freedom, the media of Croatia is in a 3. In Croatia, while journalists are allowed to express a variety of opinions, they are only permitted to publish those that do not oppose government or state ideology. The government in this country may have its own state-sponsored publications to further their ideas and beliefs. This is considered to be a problematic situation.