NIJEMCI NJEMAČKI UVJERLJIVI, BELGIJA ZA EURO-PRVAKA

27. lipnja, 2016.

Brzina, širina, dubina, prilike, scene, pucanje i – golovi. Četiri komada u Touloseu, ostaju čudesna nogometna parada. Do sada, ne igrana. Drugo su Hrvati. I –  Portugalci. Oni su elegancija i rafiniranost. To nema ni Belgija. Ali, tempo, kojim užasava, drži sve na nogama

Za portal Tjedno nogometni euro prati: Zvonimir Magdić

Lyon: Francuska – Irska 2-1

Budnica Anton Griezmanna!

Prvih 45 minuta ništa od galskih kukurejka. Ni Payet! Irci, na svoj način, muškošću koja mami pljesak Stade de Lyona, drži čitavo prvo poluvrijeme igru u svojim rukama. Jedva da je počelo,  0-1. Brady puca jedanaesterac. Neobranjivo, od grede, u mrežu. Vrst, odlučno. Kao što je bila željezna ruka talijanskog suca Rizolija. Prva minuta –  ‘elf’ – protiv domaćina, to i nije šala. Ni prvotravanjska! Irci su oduševili. I jednostavnošću svog loptanja i širinom svojih srdaca. Nema izgubljene lopte. Jednostavno, bolji su. Teške, duge lopte. Juriš u samom oduzimanju. Francuza ni za – lijeka’. Pitam za jednog od Gala, iako je daleko od normandijskih ravnica: što je s Pogbom. Bio je na silnom uzviku. Danas, njega nema. Nije ga bilo u prvom, neće ga biti ni u nastavku. Svima je jasno, Francuska, ovako, ne može u nastavak. I, Deschamps, točno, u drugom dijelu, ubrzava igru. Nalazi cirkulacijom lopte, prazan prostor za opasnog Griezmanna. Čak dva puta. Najprije Gignac otvara zračni prostor, s desna. Na loptu nalijeće Atleticov Griezmann i glavom ‘dere’ mrežu.1:1. Samo tri minute kasnije, Giroud otvara zelene metre Griezmannu. Ulaz, u nebranjeni prostor. I – 2 – 1. Neobranjivo. Očekuje se, bar ‘petarda’ Francuza. Tim više, što su Irci, od šestdesetšeste minute,  na ‘desetorici’. Isključen  je Duffy. Oderao je Griezmanna. No, nema prilika, za nekaj novo. Do  kraja: Francuzi. Irci, dečki, svaka vam čast, idu doma. Dali su si oduška. Zapanjili, svijet. I – Europu.

Lille: Njemačka – Slovačka 3:0

Elfu je bila dosta –  trica!

Nada nije ostavljala Slovake. A s njima je, u jednom razdoblju (NDH), Hrvatska igrala sedam utakmica, uz šest pobjeda  i jedan remis. Naša tiha patnja. No, nije se dalo. Nijemci su odmah, od samog početka nagazili i tresli mrežu Kozačika. Mali serijal počeo je na slovački odbijenu loptu, s dvadesetak metara Boateng. Bio je to ‘Modrićev stil’, protiv Turaka. Top, u donji desni kut. 2:0 je bio lijepi pogodak Gomeza. Elf je dominantan. Slovaka ni Weissa, nigdje. U nastavku Slovaci su malo stali i na noge i na loptu, ali to je ipak, premalo. Čekala se samo jedna nova pogreška modrih. I, pala je. Bio je to krasan volej, u prve rašlje, Draxlera. Ne treba zaboraviti ni zapucani Ozelov elf-metar. Lijepim letom u donji lijevi kut, vratar je spriječio njemački, sigurni, gol! O utakmici, ništa nešto posebno. Njemačka je bila – bolja. I, opet, dala do znanja da je spremna, po naslov prvaka Europe. Iako, estetski gledajući i nisu se posebice, svidjeli. No, bili su, njemački, uvjerljivi. Na svom mjestu. Svaki od njih. Minutažu je dobio, po Lowu, i Podolski!

Toulose: Belgija –Mađarska 4:0

Vele-predstava crvenih vragova

Nisu bili u crvenom, nosili su trobojnicu, državne zastave, preko prsiju. Belgijanci, a, ipak, ostali su ‘crveni vragovi’. Brzina, širina, dubina, prilike, scene, pucanje i – golovi. Četiri komada u Touloseu, ostaju čudesna nogometna parada. Do sada, ne igrana. Drugo su Hrvati. I –  Portugalci. Oni su elegancija i rafiniranost. To nema ni Belgija. Ali, tempo, kojim užasava, drži sve na nogama. I to, protiv Mađara. Nije to bio galop Puskasove lake konjice, ali ono što veseli, oni se vraćaju u visoku društvo Europe. Nekada, bili su baš, u toj eliti, prvi! Dvadeset i više godina stagnacije. Do sada, na Europeu, najavljivali su svoje ‘proljeće’. Protiv Belgijanaca potvrdili su – povratak. Come-back. Opet dobra igra, opet kombinatorika čak i nekoliko zapaženih pojedinaca, jedan, Lovrenčić, očito hrvatskih korijena, kao što je to bio, davno, dr Sarosi. I njegov brat, topovskog udarca, Bela. Bili su slomljeni na samom početku. Belgijanci su imali sve. I – igru. I držali su taj ludi ritam, do kraja. Bilo je trenutaka, kad su  i Mađari imali svojih žutih minuta. I podsjetili, na slavne dane. Bio je to nogomet – užitka. Pa, ipak, ‘črleni vragi’, toliko  razigrani na sve strane, do njih se, jednostavno, ne može. I, iznad svega pucački – bombarderi. Kakav je bio samo onaj treći gol, igrača utakmice, Hazarda: solo – proboj do udaraca s ruba kaznenog prostora. A  taj divni čovjek, ljudina, vitez ovih utakmica, golman Kiraly, toliko je toga obranio. Dostojan, posebnog divljenja. Četiri banke života. Puno. I – previše. Lovrenčić, ponavljam – izvrstan. Držali su  Mađari, Belgijance za rukave. Bili su im, na trenutke, ravnopravni. I to je dalo čar ovoj utakmici. A, Belgijanci su sve svoje, podmazali krasotom golova: Alderweireld, glavom, pa Batshuayi, koji je mijenjao Lukakea i zahvalio svom  trenutku istine, saltom, te u konačnici, četvrtog praši Carrasco kojeg pozdravljaju pucice, panoom: ‘I love Carrasco! Sjajan nogomet. Teško ga je bilo loviti čak i u tv-ponavaljanju. Za, euro-prvaka. Bravo! Belgija 4 – Mađarska 0. T