Piše: Josip Frković
Ipak se čudne stvari događaju i ponavljaju u neovisnoj i demokratskoj Republici Hrvatskoj. Najprije se europska novinarska sindikalna veličina HND-a Maja Sever zgraža i drži lekciju šefovima urednicima HRT-a “što su u dnevnim informativnim emisijama radija i televizije
okašnjelo uvrstili vijest o smrti vukovarskog borca i zatočenika srpskih logora Predraga Matića”. Slijedi potom niz medijskih i portalskih napisa društvenih mreža o liku i djelu junaka Domovinskog rata. Iste osobe koja se pogrdno izrazila o muškarcima koji na koljenima i trgovima mole nebesa za oprost. Kad su se pohvale stišale, stižu i suprotna mišljenja o netom umrlom borcu i političaru. U najkraćem: “O Fredovu sudjelovanju u obrani Vukovara, bilo je sve manje svjedočanstava,”jer je pronađen u jednom podrumu!”
Kamen oko vrata
Slično se ponovilo i nakon pronalaska beživotnog tijela 100-godišnjeg Budimira Lončara, yugo diplomata, u moru rodnoga Preka. Prvi dio biografske priče Lončarove spominjao se s pohvalama u vremenima diplomatske službe. Ne i onaj partizanski, jer istinoljupci nisu zaboravili razdoblje iza završetka Drugog svjetskog rata 1945. Tada je Budo Lončar postao šef zadarske Ozne i zapamćen je kao nepomirljivi komunist. Svojim suradnicima, kažu, naređivao je vezivanje kamenja oko vrata osuđenika i tek potom bacanja u morske valove. Brutalno, divljački, nečovječno… Baš kao za četničkog ubojstva četvero hrvatskih mještana petrinjskih Peckih 1991. U obračunu s golorukim policajcima i civilom radili su pištolji i puške, ali i bajoneti i sjekire. O tom ratnom zločinu, jer “Banija je naša kuća”, ratni zločinac Milorad Pupovac ne zna mnogo. Baš kao ni o tisućama pokrštene pravoslavne djece i ubojstvu dr. Ivana Šretera, za čije je izbavljenje dao riječ dr. Tuđmanu.
Nazočni uglednici
Kad spomenutim političkim kontroverzama dodamo i podatke o uglednicima nazočnim ispraćaju Bude Lončara na Mirogoju. Riječ je odreda o poznatim ljevičarima Pusićima, od djeda Grge žandarskim orjunašima, antifašistu Franji Habulinu, riječkom Vojku Obrsnelu, novinarki RTZ-a Mirjani Rakić, koja je novinarima zabranjivala križiće na zlatnim lančićima, Radimiru Čačiću iz Radićeve Posavine, Siščaninu Davorku Čačiću, Ivanu Račanu, “možemo dupeglavcu” Tomislavu Tomaševiću i Sandri Benčić, Vesni Teršelić i Radi Šerbedžiji s Brijuna. Odreda ljevičari demokatske Hrvatske.
Nasuprot njima, Stjepo Bartulica i dalje drži opravdanom ideju o osnivanju muzeja komunističkih žrtava. T
Još nema komentara
Uskoči u raspravuNema komentara!
Počnite s raspravom.