FINANCIRANJE EU NAKON 2020.

FINANCIRANJE EU NAKON 2020.

6. srpnja, 2017.

 

 

Na razini Europske unije u tijeku je rasprava o budućnosti financija EU nakon 2020. u kojoj sudjeluje i zastupnica Maletić.

Povjerenik Europske komisije za proračun i ljudske potencijale Günther H. Oettinger, krajem lipnja u Odboru za proračun predstavio je dokument o budućnosti financija EU, koji je zastupnica otvoreno kritizirala istaknuvši kako je povezivanje nacrta proračuna s pet scenarija predstavljenih u Bijeloj knjizi o budućnosti Europe pogrešno jer usporava proces odlučivanja o novom proračunu, a jasno je i državama članicama i Europskoj komisiji da će budućnost EU biti kombinacija različitih scenarija, nikako ne isključivo samo jedan.

U raspravi koja je u tijeku jedno je sigurno – europski proračun u idućoj će perspektivi, nakon 2020., zbog Brexita biti manji.

„Jedna je mogućnost povećati izvore financiranja, odnosno prihode i doprinose država članica, a drugo je smanjiti rashodnu stranu. Puno je izglednije smanjenje rashodne strane, ali i to je problem s obzirom na nove prioritete Komisije, poput zajedničke obrambene politike, koje u budućnosti treba financirati, a jednako su nam važne i dosadašnje politike, poput kohezijske, koja je od posebnog značaja za Hrvatsku“, naglasila je zastupnica Maletić.

Zastupnica je istaknula kako su europski fondovi važni za investicije: „Želimo inovacije, poduzetnike, rast i razvoj, stvaranje novih radnih mjesta, a to bez ulaganja nije moguće“.

„Ono za što ću se zalagati, zajedno s kolegama iz Hrvatske, ali i iz drugih država članica i korisnica kohezije, jest da kohezijska i poljoprivredna politika u jednakom omjeru budu zastupljene u novom proračunu jer je to jako bitno za razvoj naših gospodarstava i za naše dobro pozicioniranje – ne samo na europskoj, nego i na svjetskoj sceni“, zaključila je zastupnica Maletić. T

31 komentar

Uskoči u raspravu

Vaši podaci su zaštićeni!Vaša e-mail adresa neće biti objavljena niti prenesena na nekog drugog.

*

code