DOKLE ĆE SE PRIKRIVATI ZLOČINI JNA?

DOKLE ĆE SE PRIKRIVATI ZLOČINI JNA?

10. srpnja, 2016.

 

Piše: Mladen Pavković

Sjećate li se Jugoslavenske narodne armije (JNA), njenih zapovjednika, sjećate li se napokon agresije na Republiku Hrvatsku, u kojoj je sudjelovala i ova zločinačka postrojba? To vas pitamo iz razloga, jer se gotovo više nigdje i ne spominje JNA, kao da nije postojala i kao da nije rušila, masakrirala, pljačkala – sve što hrvatski diše.

Ovu Titovu, odnosno srpsku vojsku jedino spominju bivši partizani, tzv. antifašisti prigodom obilježavanja svojih obljetnica. Oni to čine u pozitivnom kontekstu, poglavito oni koji su bili u četnicima, a koje je tadašnji Vrhovni zapovjednik pred kraj II. svjetskog rata učlanio u partizane.

Naoružanje TO

Ali, u Hrvatskoj, osobito ove godine, kad obilježavamo 25. obljetnicu od početka agresije, ne smije proći ni jedan značajniji skup, a da se ne spomene JNA i njezini masovni i na žalost ne procesuirani zločini.

Ne spominjanje JNA je gore nego ono što su ti zločinci činili u Vukovaru, Škabrnji i drugdje, jer to vodi prema, namjernom, – zaboravu.

Osim toga, zar vam nije čudno što se danas uglavnom ističe nekoliko generala koji su još do 1991. ratovali pod kapom JNA, a kad su prešli na hrvatsku stranu ispada da bez njih nikada ne bismo oslobodili Hrvatsku. Međutim, u Domovinskome ratu daleko su značajniji (svaka čast iznimkama) oni generali koji su to postali tek od 1991. nego svi oni koji su došli s visokih vojnih, komunističkih i udbaških škola.

Još u travnju 1990. kad se vidjelo da HDZ pobjeđuje, JNA je hrvatskoj Teritorijalnoj obrani (TO) oduzela sve naoružanje, za oko 240 tisuća vojnika. I to se nastoji marginalizirati ili bolje rečeno strpati u ladice. Zašto, zbog čega? Je li zbog toga netko odgovarao? Slovenija je uspjela djelomično spriječiti preotimanje naoružanja njihove TO, tako da u ratu ova država nije bila nenaoružana.

Neki će možebitno reći – sve je bilo po zakonu. Ako je to bilo po zakonu, onda su to također i zvjerstva JNA u Vukovaru. Na jednom boračkom skupu u Koprivnici, mjesec dana prije okupacije ovog grada, Pavle Gaži je izjavio: „Pustite JNA, JNA zna što čini!“

Na početku Domovinskog rata, JNA je zauzela prividno neutralno stajalište, ali iznimno brzo, već u ljetu 1990. otvoreno, odnosno izravno se stavila na stranu srpskih pobunjenika. Bila je to vojska Srba i Slobodana Miloševića! O tom balkanskom krvniku također se malo može čuti. Jedan dobar dio Hrvata se prema njemu ponaša u stilu – o pokojnicima sve najljepše!

Sramno, ali je tako.

A kako su te 1991. Srbi objašnjavali svijetu što se to događa u Hrvatskoj? Po njima, tada se rat, odnosno oružani sukob odvijao između (čujte sad ovo!) jedinica Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Hrvatske, Zbora narodne garde (ZNG) i Narodne zaštite (NZ) s jedne strane i pripadnika Teritorijalne odbrane (TO)! Također su naglašavali da taj sukob nije imao karakter međunarodnog sukoba između hrvatskih oružanih formacija i jedinica Jugoslavenske narodne armije (JNA)!

Nu, dobro. Srbi kad lažu, onda lažu sve u šesnaest. Kako smo se mi mogli boriti protiv Teritorijalne obrane kad nam je JNA oduzela sve naoružanje koje je legalno posjedovala ova postrojba? Temeljito su razoružali Teritorijalnu obranu, gotovo bez ikakvog otpora tadašnjeg SDP-a, na čelu s Ivicom Račanom! Da do tog razoružanja nije došlo, Hrvatska ne bi morala jačati rezervni sastav policije niti nabaviti naoružanje. Uvezenog naoružanja bilo je neusporedivo manje od količine kojeg je JNA konfiscirala od TO, uzveši ga „na čuvanje“.

Rat protiv Hrvatske

U publikaciji „Rat protiv Hrvatske“, (Zagreb 1991.) uz ostalo se ističe (str. 72.) da nikada nije precizno utvrđeno o kojim se količinama radilo, jer su ga nabavljale izravno radne organizacije. Preciznije podatke su imali TO Hrvatske i JNA, iako da potpuno preciznih podataka nikada se nije uspjelo doći.

Međutim, ono što se zna je slijedeće: zločinačka JNA je oduzela (ukrala) oružja za oko 240 tisuća vojnika i to: 200.000 pušaka i automata različitih tipova, oko 1.400 minobacača različitih kalibara, oko 10.000 ručnih bacača, oko tisuću topova različitih sistema, oko 8.000 raketnih protuoklopnih sistema, na stotine tisuća ručnih bombi, protutenkovskih mina, veliku količinu eksploziva i pribora te niz druge značajne količine vojne opreme.

To i mnogo više imala je i Srbija, ali njeno naoružanje Teritorijalne obrane nisu dirali. Da sve bude još komičnije, da ne kažemo žalosnije, zločinačka JNA je ubijala Hrvate oružjem koje su oni sami nabavili da se – brane.

To je zločin kakav se ne pamti u svijetu. Zločin je i to da zbog toga Račan i njegova ekipa bivših komunjara i Jugoslavena nikada nije niti će odgovarati.

U Hrvatskoj se inače i dalje traže i procesuiraju navodni zločini onih koji su branili i obranili hrvatsku državu, bez otuđenog oružja.

Ima li netko da pita nadležne institucije (lijeve i desne) zašto i dokle će namjerno prekrivati zločine tzv. JNA i njihovih zapovjednika, kojima danas jedino što mogu- staviti soli na rep! T

9 komentara

Uskoči u raspravu
  1. mared mop km
    #1 mared mop km 9 travnja, 2020, 22:55

    Zajam Jose Luis, pružamo gotovinske zajmove od 5000 do 50000 eura, 50000 do 300 000 eura po godišnjoj stopi od 2% za bilo koju osobu.
    Ako vam je potrebna pomoć, molimo vas da nam kažete beskrajni stres plaćanja.
      pošaljite nam e-poštu na ([email protected])

    Odgovorite na ovaj komentar
  2. mared
    #2 mared 9 travnja, 2020, 22:55

    Zajam Jose Luis, pružamo gotovinske zajmove od 5000 do 50000 eura, 50000 do 300 000 eura po godišnjoj stopi od 2% za bilo koju osobu.
    Ako vam je potrebna pomoć, molimo vas da nam kažete beskrajni stres plaćanja.
      pošaljite nam e-poštu na ([email protected])

    Odgovorite na ovaj komentar
  3. iso ćorluka
    #3 iso ćorluka 16 rujna, 2016, 07:59

    Ljdikanje uz kahvu:

    ‘KO ĆE K’O BUNJEVAC ZLATKO JELINIĆ!?

    E moj Zlatko Jeliniću! Ti bi se mor’o ugledati na efendiju Hasanbegovića, pa doći, ba, do zaključka da ničem ne služi diskrecija u odnosu na budale. Jerbo, ako budali nisi tri puta ponovijo istu stavr, on će sve što mu udje u jedno uho propustit da izadje na drugo, jerbo nit čuje nit haje za onim što on ne razumije. A veliki je napor za budale praznih baterija u izmedju malog i velikog mozga – uključiti razum da shvati nešto novo pa i ono što je nekad čuo pa zaboravijo. Ma nije lako bit ni budala: ni’ko ti ništa ne vieruje, ko ni Miloradu Popovcu, Duduku ili kundur-meti Dačiću.

    Pa, lijepi moj čojk iz bačkijeh ravnica, čuj Ti svog brata Isu Bosanca: da svećenici ne ponavljaju jedno te isto već dvi ‘iljade godina (a neki samo četrnest stoljeća), ljudi bi sve zaboravili o pametnom uljudnom mišljenju i poštenom ponašanju. Ali, kako j navada svećenmičkog jata(ka), da stalno ponavljaju da je opasno pilat granu na kojoj sidiš, da njiha ba nema, ne bi bilo više drvosječa.

    Ovd’e bi’ ponovio ovu modernu narodnu:’Neka svaki radi svoj poso pa će i vodoinstaleri doć odma, a ne poslim što voda sve potopi i odnese’.

    Eto to ti Ti veli, ko brat bratu tvoj

    Iso Ćorluka

    čojk koji svakom daje za pravo da priča
    a drži se samo svog bosanskog zdrava razuma:
    šta je sigurno – sigurno je!.

    Odgovorite na ovaj komentar
  4. navijala
    #4 navijala 6 rujna, 2016, 21:29

    Pocet ce se odmotavati klupko zlocina koje je Tito ipartija pocinili.
    Samo polako.

    Odgovorite na ovaj komentar
  5. basinac
    #5 basinac 6 rujna, 2016, 21:26

    E to su vam ti vasi antifasisti i vasa ljubicica bela.
    Da li je ijedna srbijanska tiskovina ovo objavila ili je netko morao anonimno ovo izreci u komentaru…
    Gdje je sada FRANO da sa svojim antifasistima ovaj komentar komentira???

    Odgovorite na ovaj komentar
  6. CROSTOJKOVIC1958
    #6 CROSTOJKOVIC1958 4 rujna, 2016, 08:10

    VELIKA LAŽ O “DOMOVINSKOM RATU” I O STVORENOJ HRVATSKOJ DRŽAVI

    BRANKO STOJKOVIĆ: KADA HRVATI I HRVATICE DONESU ZAKON O LUSTRACIJI, ONDA ĆE TO BITI PRAVI RAT ZA HRVATSKU.

    Oni koji su rušili Hrvatsku nezavisnu državu, su (sad) tobože stvoritelji Hrvatske. Bivši komunisti prodali su nam veliku laž o Domovinskom ratu i o stvorenoj Hrvatskoj. To je bio njihov međusoban UDB-aški rat i obračun frakcija; partizana, Milicije, KOS-a i partije CK SKJ. U taj svoj rat su uvukli naivan narod.

    Preobukli su se preko noći u druge uniforme i odjela. Nikada za ništa nisu odgovarali… Zašto ih nije stigla pravda?! Budućnosti Hrvata nema bez Lustracije. Ovaj “Domovinski rat” bio je ugovor s Đavlom – UDB-e i Rimokatoličke crkve. Ovo što sad imamo možemo nazvati: nezavršeni rat.

    Bivša banda komunistička i dalje igra svoju prokletu i bolesnu igru s nama. Ratna šteta koju je učinila JNA 1991., (Stjepan Mesić), nikada nije plaćena. Tko je poubijao prave Hrvate: Miru Barešića, Antu Paradžika i Blaža Kraljevića, itd. Nitko i ne pita za nestale i poubijane osobe u dogovorenom ratu.

    Nakon završetka rata (1991-1995) u Hrvatskoj, u ovih prošlih 21. godinu, što smo dobili: kriminalnu pretvorbu i privatizaciju imovine, izdaju, rasprodaju, zaduženost i dužničko ropstvo,.., nezaposlenost, bijedu i siromaštvo.. I Tuđmanovih 200 mega-bogatih tajkuna i obitelji… To je ta Hrvatska?!

    Današnja ova destruktivna politika koja se vodi u Saboru i Vladi RH., je instrumentirana od bivših Jugoslavenskih tajnih službi.. Još uvijek glavnu riječ ovdje vode ratni zločinci, kao na primjer iz Drugoga svjetskoga rata Josip Manolić – Joža, i njemu slični… On je oličenje stvarnosti i pravne države i pravosuđa..

    Stoga imamo oko 250-tak lažnih “hrvatskih” vojnih generala, 20.000 pukovnika, 650.000 registriranih branitelja, 150.000 lažnih invalida “Domovinskog rata” rata, i skupu i luksuznu birokraciju,…, i kraj toga 56.000 partizanskih mirovina… Pokraden novac “za izmišljenu obranu” od hrvatske emigracije…

    Vjera bi trebala biti privatna stvar. A religija kao sekta i kler vlada i vodi državu, i svećenici imaju plaće i penzije iz državnog proračuna. UDBa- i Crkva su zajedno povezani u pljačkanju naroda. Oni su podijelili međusobno kapitale, novac i nazive ulica i institucija…i dr.

    http://crostojkovic1958.blog.hr

    ŠTIT – BJELOVAR
    BRANKO STOJKOVIĆ
    0958148290 (Tel/mob.)
    [email protected]

    Broj članaka: 3263.

    Odgovorite na ovaj komentar
  7. Anonimno
    #7 Anonimno 22 srpnja, 2016, 14:41

    Početna strana > Prenosimo
    PRVI PUT U SRPSKOJ JAVNOSTI – ZLOČINI KOMUNISTA
    Prenosimo
    Prvi put u srpskoj javnosti: Zločini komunista
    Miloslav Samardžić
    ponedeljak, 06. april 2009.
    (Pres, 05.04.2009)

    J. B. Tito
    O zločinima komunista tokom i posle Drugog svetskog rata, u postkomunističkim zemljama, počelo je da se govori kada je pao Berlinski zid, 1989. godine. Novoformirane demokratske vlade otvarale su tajne dosijee, otkopavale masovne grobnice, pravile popise žrtava i dostojno ih sahranjivale. Od bivših jugoslovenskih republika najpre se oglasila Slovenija, otkopavajući masovne grobnice žrtava komunista. Onda je tajne arhive otvorila i Hrvatska, objavljujući dokumenta o poratnim likvidacijama u Zagrebu, da bi 31. marta Zagreb povukao prvi korak rapisujući međunarodnu poternicu za 86-godišnjim Simom Dubajićem, nekadašnjim Titovim majorom, kojeg terete za ubistvo 13.000 ratnih zarobljenika na Kočevskom rogu 1945. godine.

    Tako je ironijom sudbine Hrvatska postala prva zemlja bivše Jugoslavije koja je raspisala poternicu za jednim partizanom. Ironijom sudbine jer su komunisti posle rata najveće čistke pravili u Srbiji, gde to pitanje nikad nije došlo na dnevni red.

    Dvadeset godina posle pada Berlinskog zida partizani su tabu tema u Srbiji. Sve krivične prijave podnete protiv komunista do sada su odbijene, zabranjeno je otkopavanje bezbrojnih masovnih grobnica, dok pristup dobro čuvanim dokumentima zavisi isključivo od snalažljivosti pojedinih entuzijasta.

    A, takav slučaj postoji još samo u Rusiji, gde milioni nevino pobijenih ljudi posle rušenja društvenog poretka još nisu izbrojani, iako su nedvosmisleno pokazali dve stvari: prvo, jednom pokrenuti talas masovnih zločina ne zaustavlja se činom osvajanja vlasti, i drugo, pre ili kasnije komunisti počinju da se ubijaju i međusobno.

    Tako je Staljin poubijao gotovo celu garnituru Lenjinovih revolucionara, da bi se potom okrenuo i protiv svojih saradnika. U zloglasnim staljinističkim čistkama ubijeno je i više od 100 jugoslovenskih komunista – mnogo više nego što ih je u Kraljevini Jugoslaviji ubila Žandarmerija. Nestajali su Srbi da bi na njihovo mesto bili postavljani Hrvati i Slovenci.

    Od 20 članova poslednjeg predratnog Centralnog komiteta Komunističke partije Jugoslavije u Moskvi je 1937. godine likvidirano njih 19. Saučesnik u ovim ubistvima bio je poslednji, dvadeseti član Centralnog komiteta – Josip Broz Tito. On je tada postavljen na čelo KPJ, gde je nastavio da primenjuje oprobani staljinistički metod: likvidirati sve stvarne i potencijalne neprijatelje, počev od onih u svojoj blizini.

    U izraz „klasni neprijatelj”, po direktivi Kominterne, od 9. maja 1941. potpale su dve grupe ljudi: članovi ideološkog pokreta nacionalističkog ili verskog karaktera, sveštenici, članovi policije, oficiri, diplomatski i građanski službenici ukoliko odbiju da se svrstaju na stranu revolucionarnih snaga, kao i svi članovi vladajuće dinastije i svako lice za koje se zna da se aktivno protivilo pripremama ili izvršenju revolucije…

    „Premnogo vas je ostalo u životu, ali još imamo vremena da tu grešku ispravimo” – Slobodan Penezić Krcun, prva izjava u oslobođenom Beogradu

    Direktiva je, dakle, zahtevala ubistva širokog kruga ljudi, što je uskoro počelo da se sprovodi u delo. Najpre u Srbiji. I najpre po srpskim varošima i selima. I opet je upotrebljen poznati recept sa slanjem Lenjina da diže revoluciju i razbija sistem „iznutra”.

    Očekujući otpor Srba, 1941. godine u Srbiju stiže 400 profesionalnih revolucionara, pronađenih u okupiranim evropskim zemljama, gde su se sklonili posle poraza u Španskom građanskom ratu. Na čelu je Josip Broz Tito. Pošto se pokazalo da 400 revolucionara nije dovoljna brojka, oni su potražili saveznike u robijašima odbeglim iz zatvora tokom aprilskom sloma. Tako se u partizanima našao i najpoznatiji kriminalac u zemlji Draža Gligorijević, koji je aprila 1941. čekao izvršenje smrtne kazne, zatim zloglasni razbojnik sa Kosmaja Milosav Živanović Čaruga, Aleksandar Živaljević Coja, zvani Coja prvoborac, iz Kragujevca i mnogi drugi.

    Teorija i praksa dolaze prvi put masovno do izražaja u Užicu, jedinom većem mestu iz kog su se Nemci povukli bez borbe, 21. septembra 1941. Nemci su predali Užice Žandarmeriji i Pećančevim četnicima koji, videvši da dolaze komunisti, pozivaju najviđenije građane da proglase mobilizaciju. Ovi, pak, nameću odluku da se grad preda bez borbe, s obrazloženjem: „Da vidimo šta i ova naša deca hoće”. Već 1. oktobra komandant Užičkog partizanskog odreda, Dušan Jerković, izdaje proglas: „Glavni cilj naše borbe jeste uništenje naših klasnih neprijatelja”. Uskoro u grad dolaze sve komunističke strukture. Bogate, ugledne i nepokorne građane komunisti masovno hapse i streljaju iznad kasarne u Krčagovu. Jedan od glavnih egzekutora, Vladan Mićić iz Požege, svedočio je posle da su ubili preko 400 osoba.

    „Neke sam ubio i maljevima”, rekao je. Poslednja grupa od 50 uhapšenika, a među njima i akademski slikar Mihailo Milovanović, ubijena je u noći između 27. i 28. novembra, uoči povlačenja iz Užica.

    Stravičnu sliku komunisti su ostavili i u Čačku. U podrumima katastarske uprave i sokolskog doma pronađeni su leševi bez glave, dok su u podrumu ispod sreskog načelstva nađeni ljudske oči i prosut mozak. Nemački izveštaji javljali su o klanju žrtava, a nedićevski o ubijanju sekirama. Glavni egzekutor bio je Milan Bata Janković, koji je simbolično nosio crvenu rukavicu bez prstiju, na levoj ruci, a ubijao je čekićem. Komunisti su pedesetih godina sakupljali potpise da se Janković proglasi za narodnog heroja, ali su odustali jer bi to ipak bilo previše. Ali, postavili su mu bistu, koju su Čačani prvom prilikom sklonili. Milan je bio rođeni brat Milke Minić, supruge jednog od vodećih komunista Miloša Minića, dok je drugi rođeni brat, Dušan, tokom rata bio korektor u jednom listu u Beogradu. To je bio razlog da ga posle rata streljaju. Kada su mu drugi uhapšenici u ćeliji rekli da će sigurno preživeti, zbog sestre i šuraka, on je odgovorio: ”Naprotiv, ja ću prvi biti streljan!”

    Masovna ubistva građana u Užicu, Čačku i drugim mestima gde su 1941. uspostavili vlast, komunisti su nazivali „drugom fazom revolucije”, u kojoj, prema teoriji, „treba da se izvrši definitivni obračun sa klasnim neprijateljem”. Pod „prvom fazom revolucije” oni podrazumevaju osvajanje vlasti svim sredstvima, a pod „drugom fazom” učvršćivanje vlasti, pre svega likvidacijom stvarnih i potencijalnih neprijatelja njihove stranke. Tu „drugu fazu” počeli su da sprovode u novim oblastima koje su osvojili: u istočnoj Hercegovini i Crnoj Gori.

    Na osnovu Titovih naređenja, komunistički preki sudovi slali su ljude u smrt po kratkom postupku i bez prava žalbe. „Ova presuda je izvršna i protivu iste nema mjesta žalbe”, pisao je Sava Kovačević, predsednik Prekog vojnog suda Nikšićkog partizanskog odreda. Od 19 optuženih na ovom procesu osmoro je osuđeno na smrt, uz uobičajenu konfiskaciju imovine. Od ovih osmoro petoro su bili rođaci Save Kovačevića: Novica, Blažo, Marko, Mirko i Petar Kovačević. Prvooptuženi Novica Kovačević pre rata je bio sudija, dok je njegov rođak Sava Kovačević bio krijumčar duvana.

    „Mi se u Srbiji moramo ponašati kao u zemlji koju smo okupirali” J. B. Tito deset dana po zauzimanju Beograda

    Po zlu najčuveniji zločin u Crnoj Gori komunisti su počinili na Badnji dan 1942. godine (a i inače su voleli da ubijaju na velike srpske i pravoslavne praznike). U kolašinskom Lugu, na desnoj obali Tare, nad telima 240 unakaženih građana razapeli su lešinu psa na daskama u obliku krsta. Zatim su na jednoj dasci napisali: „Ovo je pasje groblje”. Svedok, koji je posle nekoliko meseci posmatrao otkopavanje žrtava „pasjeg groblja”, piše:

    „Pred jezivim prizorom nemo stojimo svi, naročito rodbina. Ona ne može da prepozna leševe svojih milih i dragih, jer su strašno unakaženi i bez pojedinih delova tela. Ruke i noge su im polomljene; zubi povađeni grubim kleštima još dok su bili živi; lobanje su im razmrskane drvenim maljevima, čije su udarce čuli stanovnici najbližih kuća one svete noći uoči Božića…”

    Najobimniji rad o komunističkim zločinima u Hercegovini, dvotomnu knjigu „Krvavo kolo hercegovačko 1941-1942″, objavio je bivši hercegovački partizan i visoki oficir Titove armije, dr Savo Skoko. Mnogobrojna dokumenta Skoko je upotpunio svedočenjima partizana očevidaca događaja. On piše da su J. B. Tita i njegov Centralni komitet na novi talas zločina naročito inspirisali uspesi Crvene armije pod Moskvom i Staljinov govor na proslavi godišnjice Oktobarske revolucije. U prvoj polovini decembra 1941. godine oni su procenili da je došlo vreme za uspostavljanje ”diktature proletarijata”, kao ”zakonom neograničene i na nasilju osnovane vladavine proletarijata nad buržoazijom”.

    U prve velike zločine komunista u Hercegovini spada ubistvo trojice kaluđera u manastiru Duži, 23. decembra 1941. Bili su to stari ruski kaluđeri, izbegli posle 1917. godine od boljševičkog terora. Zločini se umnožavaju posle 4. januara 1942, kada je u Hercegovinu upućen Savo Kovačević sa delom Nikšićkog partizanskog odreda. Bilo je pritužbi da su hercegovački komunisti „meki” u obračunu sa klasnim neprijateljem, pa je vrh partije smatrao da će im koristiti osoba koja je upravo osudila na smrt petoro svojih rođaka. Kovačevićeva desna ruka bio je još jedan „narodni heroj” Petar Drapšin.

    U zločinima je prednjačio 1. udarni bataljon, specijalno osnovan za ovu namenu. Za komandanta je postavljen Vlado Šegrt, a u štabu su bili Savo Kovačević, Ljubo Kovačević i Milija Stanišić. Dan po osnivanju ove jedinice, sekretar Okružnog komiteta KPJ za severnu Hercegovinu, Miro Popara, donosi zaključke sa savetovanja Vrhovnog štaba i Centralnog komiteta u Ivančićima, o ”beskompromisnoj borbi protiv ‘petokolonaša’ srpske nacionalnosti”.

    Već 30/31. januara Preki vojni sud 1. bataljona osuđuje na smrt 16 „najistaknutijih razbijača narodnooslobodilačke borbe” u Dabarskoj vili. Četvorica su streljana, a ostalima je kazna izrečena uslovno na godinu dana. Pod neposrednom komandom Save Kovačevića i Petra Drapšina, partizani su 27. februara pod uobičajenim lažnim optužbama na Radačkom brijegu streljali 21 seljaka. Posle „užasno surovog” nastupa i streljanja pred velikim narodnim zborom, partizani su, piše Skoko, oko ubijenih zaigrali kolo.

    Jedan od najmonstruoznijih zločina odigrao se tokom 3. i 4. marta u Golobrđu, na Divljakuši i u Mekoj Grudi, kada partizani streljaju 41 osobu. U Lastvi su streljali braću Petra i Ivana Saičića, kojima su kao otežavajuću okolnost uzeli što su bili dobrovoljci na Solunskom frontu. U selu Brajićevići streljali su 12 starijih ljudi. Posle obilnog ručka, pred masom sveta, Drapšin je uperio pištolj u Milana Zirojevića, rekavši: „Ovoga gađam u oko”. Ipak je promašio, pa je nesrećnika, koji je govorio da ništa nije kriv, dotukao partizan Slavko Kocka. Utom je rodbina osuđenih, do tada u neverici, stala da leleče, dok su partizani započeli pesmu i šenlučenje, terajući rodbinu da im se pridruži. „Ta stravična mešavina pesme i leleka ostavljala je poražavajući utisak na sve prisutne, izuzimajući organizatore i izvršioce tog groznog čina”, piše u svojim sećanjima Savo Skoko.

    Partizansko kolo, nad još toplim leševima (bukvalno), vilo se i u Jasenku. Drapšin je tu izjavio: „Moramo ubijati i nevine zajedno sa kvislinzima da ne bi nas oni ubijali”. Na igrankama oko ubijenih u selima Mala i Velika Gareva i Dobrelje partizani su pevali svoju novu pesmu: ”Što ne valja ubićemo, komunizam širićemo”. U Dobreljima su streljali dva starca i jednog 13-godišnjeg dečaka, Obrena Nikolića.

    Drapšina, potonjeg komandanta jedne od komunističkih armija, Savo Skoko opisuje kao „psihički nestabilnu ličnost”, uz napomenu da se ova nestabilnost „graničila sa ludilom”. Neposredno posle rata, u trenucima psihičkog rastrojstva, Drapšin je izvršio samoubistvo, što su komunisti, kao i njegove zločine, decenijama skrivali.

    Za Pavla Kovačevića, partijskog rukovodioca Operativnog štaba za Hercegovinu, Skoko kaže da je bio još gori i da se njegov ekstremizam graničio „sa nekom vrstom mentalne poremećenosti”. Kovačević je lično učestvovao u suđenju i ubistvu svog oca Petra, 8. marta 1942. u Grahovu. Kada mu je sutradan u kancelariju došla majka i pitala da li može videti muža, sin joj je hladnokrvno odgovorio: „Ne možeš, ubili smo ga noćas”.

    Samo u zborniku dokumenata Nedićeve uprave, koja su sami komunisti odabrali i objavili 1965. godine, navedeno je oko 1.000 imena njihovih žrtava (civila) u „Nedićevoj Srbiji”, pre jeseni 1944. godine. Samo jedna dopuna spiska žrtava komunizma iz 1941. godine sadrži 76 imena zemljoradnika, činovnika, domaćica, sveštenika, zanatlija. Nedićeve vlasti nastavile su da beleže ubistva i narednih godina. Avgusta 1942. godine nedićevci su evidentirali 18 slučajeva ubistava civila. Na primer: „Trećeg avgusta u selu Negrišori (Guča) ubijen je od strane partizana Milomir Davidović, koji je ranije bio u partizanskim redovima, pa je odrekao saradnju komunistima”. Ili: „Tridesetog avgusta od strane komunista ubijen je u Stragarima (srez Orašački) Miron Đurić, arhimandrit”.

    Novi veliki talas zločina pokreće se krajem 1943, kada su partizani otpočeli sa pokušajima povratka u Srbiju. Među najzverskijim bila je likvidacija porodice Radić u selu Mali Požarevac, koju su izvršili partizani iz Kosmajskog odreda, pod komandom Marka Nikezića. Stradali su glava porodice Nikola, njegova žena Novka, sinovi Živorad i Milorad i snaja Mileva (Živoradova žena). U ovom selu ubili su ukupno 34 osobe, u obližnjem Malom Popoviću 22, itd. Lakoću s kojom su ubijali vidimo i u dnevniku 1. čete Kosmajskog odreda: „Rad u četi: Čitanje ‘Proletera’ sa diskusijom. Brijanje. Uveče je četa izvršila likvidaciju jedne izdajnice iz Kusatka”, zapisano je za 20. jul 1943. A ovo je zapis za 21. jul: „…Individualno čitanje. Uveče četa je izvršila likvidaciju jednog narodnog izdajnika u Kusatku”.

    A, onda je stiglo oslobođenje… Prava prilika za izvođenje „druge faze revolucije” ukazala se, iza tenkova Crvene armije, oktobra 1944. godine. U oduševljenju što su se dočepali glavnog grada, komunisti su se teško obuzdavali u javnim istupima. „Srbiji nije dovoljno pušteno krvi”, rekao je Milovan Đilas u prvoj izjavi iz „oslobođenog” Beograda. „Srbija nema čemu da se nada. Za nju neće biti milosti”, rekao je J. B. Tito u govoru na Banjici novembra meseca. Prva izjava „poludivljeg” Slobodana Penezića Krcuna, kako ga naziva pisac knjige „Na strašnom sudu” dr Radoje Vukčević, glasila je: „Premnogo vas je ostalo u životu, ali još imamo vremena da tu grešku ispravimo”.

    Ovakav nastup komunista u Srbiji potvrđuju i hrvatski izvori. Prema izjavi Dušana Bilandžića, na sednici Politbiroa Komunističke partije deset dana po zauzimanju Beograda J. B. Tito je rekao: „Mi se u Srbiji moramo ponašati kao u zemlji koju smo okupirali”. (Bilandžić je zabeležio i Titovu izjavu iz 1974, povodom optužbi da novim ustavom Srbiju želi da svede na Beogradski pašaluk. „Pa to i hoću”, rekao je.)

    Stojan Pribićeveić izvestio je jedan američki list 27. januara 1945. godine da se „posle oslobođenja Beograda… čitavu nedelju dana civili nisu usuđivali da izađu na ulicu”. Bila je to posledica strahovitog terora. Prema podacima američkog ministarstva vojske, komunisti su u Beogradu streljali „između 13.000 i 30.000 ljudi”.

    Mnogo godina kasnije, major OZNA Milan Trešnjić svedočio je da je u kvartu kojim je on komandovao ubijeno 800 civila. A Beograd je imao 16 kvartova. Kada su otkrivena dokumenta OZNA u Zagrebu, ispostavilo se da su komunisti više ljudi ubili u jednom beogradskom kvartu nego u celoj hrvatskoj prestonici.

    Pripadnik KNOJ-a, Mija Petrović iz sela Badnjevac kod Kragujevca, stražario je šest meseci ispod Avale, gledajući kako OZNA svake noći strelja civile dovezene kamionima iz Beograda. Dovozili su ih oko 9-10 časova uveče, sakupljali ih u podrumima kuća beogradskih trgovaca sa leve strane kragujevačkog druma, a onda svlačili i izvodili na streljanje. „Slušao sam i plač i jauk tih žrtava dok su ih ti beogradski oznaši tukli, rukama, nogama i kundacima, jer su se oni jedva kretali, a jaka zima, oni jadnici goli”, svedočio je Petrović. On je takođe pokazao masovnu grobnicu, odnosno nekadašnji nemački rov za stojeći stav dug oko kilometar i po, od skretanja za Ralju prema Beogradu, tik iznad druma. Kako je koja grupa streljana, rov je zatrpavan, a i danas se vide kasnije nastala ulegnuća. „Za onih šest meseci dok sam ja bio po stražama, verujem da je pobijeno najmanje 10.000. A koliko je u novembru i decembru, pa i u oktobru 1944. postreljano, ne znam, ali sam slušao od drugih da su za ta dva-tri meseca streljali masovnije”, kaže Mija Petrović.

    Druga masovna grobnica nalazi se u negdašnjim Belimarkovićevim voćnjacima na Banjici. Ovde je tokom rata bilo najveće nemačko podzemno skladište benzina na Balkanu. Komunisti su celo skladište napunili leševima, pa su pored kopali nove masovne grobnice, kao i u Lisičjem potoku, u Železničkoj koloniji i na mnogim drugim mestima. Istovremeno, koncentracioni logor na Banjici nije prestao da radi, samo je promenio čuvare.

    Sudbinu prestonice, u odgovarajućoj srazmeri, doživeli su i svi drugi gradovi u Srbiji. U Nišu, zloglasni koncentracioni logor na Bubnju nastavio je da radi. Nišlije i meštani okolnih sela i varošica ubijani su na brdu Bubanj, iza zidina Kaznenog zavoda, kao i na mestima gde su danas teniski tereni i rov iza tvrđave. Jedno od najvećih stratišta bilo je u selu Krupac kod Aleksinca, gde su seljaci, mnogo godina kasnije, prilikom oranja otkopavali ljudske kosti. Prema minimalnoj proceni istoričara Aleksandra Dinčića, u Aleksincu i okolini komunisti su ubili preko 600 osoba.

    Zasad najdetaljniji popis žrtava komunista sačinili su istoričari Goran Davidović i Miloš Timotijević za čačanski kraj. Sakupili su imena 1.341 žrtve, s tim što za 735 osoba nije bilo moguće utvrditi od koga su stradale, ali pouzdano se zna da je reč o protivnicima komunizma. Ovde treba dodati još preko 1.000 mladića koje su komunisti nasilno mobilisali i smišljeno odvodili pred nemačke cevi na Sremskom i drugim frontovima toga doba. Inicijativa da se otkopa jedna od masovnih grobnica, na pomoćnom igralištu FK ”Borac”, uvek je propadala.

    U Kragujevcu, komunisti su najviše ubijali u Kapislani, u krugu vojne fabrike, a imali su i logor na Metinom brdu, takođe preuzet od nacista. U Kruševcu postoji čak i toponim Madžino groblje, prema imenu jednog komuniste. U Užicu, krajem 1944. i početkom 1945, ubijali su u Skojevskom parku na brdu Pora, u Krčagovu, gde je danas gradska bolnica, u Starom gradu (danas: Terazije), kao i u tranšejama iznad Carine. U Valjevu su ubijali na brdu Krušik, ispod kasarne Petog puka. Žrtve leskovačkog kraja ubijane su u okolnim selima, najviše u Slavniku, gde je postojao i logor. U Gornjem Milanovcu, mnogi „narodni neprijatelji” izdahnuli su pod mukama u zgradi starog suda, gde je bila glavna tamnica. U samom gradu egzekucije su bile na mestu zvanom Groblje. U Resavi svake noći su bila streljanja kraj druma Svilajnac – Crkvenac, a masovna grobnica postoji i u Rasadniku. Masovne grobnice u Jagodini nalaze se u bagremaru kraj puta za Rakitovo, u bagremaru Mike Mladenovića i na Konjskom groblju, koje se i danas zove Strelište, a u Zaječaru na brdu Kraljevica, kraj puta za selo Vražogrnac, u potoku Zmijanac, u jarugama prema Boljevcu, na obalama Timoka, u šumi pored Tupižnice…

    Kao strelište u Šapcu poslužila je stara tvrđava, dok je u Požarevcu najviše nevinih građana palo kraj starog petrovačkog puta.

    Jedna od današnjih opština sa najvećim brojem žrtava komunizma je Aranđelovac. Istraživač Rade Glavaš sakupio je više od 500 imena ubijenih, koja će uskoro biti objavljena u njegovoj knjizi. Kompletan popis postoji i za opštinu Sopot, koji sadrži 202 imena ubijenih od komunista.

    U Novom Sadu komunisti su ubijali „narodne neprijatelje” u Rajinoj šumi, a u Banatu najviše u Deliblatskoj peščari. Na Kosmetu, najviše u Kosovskoj Mitrovici, a postojao je i logor kraj manastira Visoki Dečani, u kome su kosti ostavljali „kulaci” iz cele Srbije.

    Odgovorite na ovaj komentar
  8. Nikola
    #8 Nikola 10 srpnja, 2016, 10:46

    Napokon da se netko sjetio i ove teme. Odlično.

    Odgovorite na ovaj komentar

Vaši podaci su zaštićeni!Vaša e-mail adresa neće biti objavljena niti prenesena na nekog drugog.

*

code