RADOVIĆ: OPSTRUKCIJA SUZBIJANJA BESPRAVNE GRADNJE

RADOVIĆ: OPSTRUKCIJA SUZBIJANJA BESPRAVNE GRADNJE

23. veljače, 2023.

 

Piše: Saša Radović

Mediji ovisni o državnim dotacijama zajedno s istarskim Gradovima i Općinama nastavljaju opstruirati suzbijanje bespravne gradnje jalovim naslovima; KRENULO JE ŽESTOKO Građevinska inspekcija zatvorila 14 gradilišta na području Mandriola i KONAČNO PRORADILA INSPEKCIJA Na području Mandriola na Vodnjanštini zatvoren velik broj gradilišta. To ne znači baš ništa. Radit će se kao i do sada, a to znači – ništa! U idućih pet ili više godina ovih 14 „zatvorenih“ gradilišta pretvorit će se u kuće, koristit će se i iznajmljivati!. Bez ikakvih doprinosa i poreza.

Cijela Hrvatska zna rezultate rada Građevinske inspekcije u bespravnoj gradnji. Inspektor postavlja tablu o zabrani daljnje gradnje – i to je u 99% slučajeva kraj! Tabla odmah nestaje ili ostaje na objektu, a bespravni graditelji u daljnjim godinama završe, koriste i iznajmljuju svoj „divlji“ objekt. Pri tomu ne plaćaju nikakve doprinose ni poreze. Zbog nedostatka infrastrukture nemaju kanalizaciju pa zagađuju tlo ili fekalije odvode direktno u more. Zagađuju i zrak. Smeće se ne odnosi pa takva divlja naselja i okoliš imaju ružan miris (smrad). Pristupne ceste moru grade se bespravnom i neorganiziranom sječom stoljetnih šuma…U vrijeme inspekcijske zabrane gradnje (čitaj; opstrukcije) niču nove tisuće bespravnih objekata.

I objava u Glasu Istre da je IDS pokrenuo stranicu bespravnagradnja.hr gdje građani mogu prijavljivati ilegalne objekte nije vrijedna spomena, jer ne rješava ništa. Dovoljno je saznanje da u Istri ima oko 50.000 bespravnih objekata i da ih je lako snimiti dronom.

Učinkovito rješenje                                        

13 Građanskih inicijativa i Udruga iz Istre pokrenule su prve konkretne akcije protiv bespravne gradnje. Dronom je snimljen video o bespravnim naseljima u općini Medulin sličnim južnoameričkim „favelama“. Jedna od najstarijih favela nalazi se u području šumovitog rta Kamenjaka i uzor je za sva kasnije izgrađena bespravna naselja. Turisti odnose slike prelijepe prirode nagrđene bespravnom gradnjom sa sasječenim borovima. Spomenuti video još uvijek možete vidjeti na YT.

Nekoliko godina kasnije nakon našeg inzistiranja – u temu bespravne gradnje uključio se Ured pučke pravobraniteljice i Državni inspektorat, a tek na kraju istarske Općine i Gradovi.

Građanske inicijative i Udruge nizom su dopisa, Otvorenim pismom Hrvatskom saboru i Vladi te objavama u tisku i na portalima inzistirale na provođenju Kaznenog zakona, članka 212. Spomenuti dopisi i Otvoreno pismo dostavljeni su naslovima, DORH-u, Pučkoj pravobraniteljici, Državnom inspektoratu, Građevinskoj inspekciji, Tužiteljstvu EU i medijima. Iz toga slijedi da su svi upoznati s ovim učinkovitim rješenjem bespravne gradnje;

                                                         Članak 212. (KZH)

Republika Hrvatska dužna je i svakoga tko gradi građevinu u području koje je propisom ili odlukom nadležnog tijela proglašeno zaštićenom prirodnom vrijednosti, kulturnim dobrom ili drugim područjem od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku, kazniti kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.”

Objava uhićenja jednog ili nekoliko protupravnih graditelja rezultirala bi rušenjem mnoštva vikendica po samim vlasnicima. Momentalno bi se zaustavila protupravna gradnja u Hrvatskoj.

Republika Hrvatska dužna je provoditi ovaj Zakon, ali ga ne provodi.

Godinama Državni inspektorat, ali i Hrvatski sabor i Vlada tretiraju bespravnu gradnju na nepriličan način; “Ne vidim, ne čujem, ne djelujem!“. Zbog toga veliki dio javnosti smatra da se bespravna gradnja tretira kao opstrukcija suzbijanja, a ne kao suzbijanje tog kaznenog djela, kažnjivog zatvorom po važećem Kaznenom zakonu od 2011. godine. Sumnja se da odgovorne institucije neprovođenjem ovog Zakona čine i same kaznena djela (Članak 302. KZH) štiteći povlaštene graditelje ilegalnih luksuznih vila, ali i skupih bespravnih turističkih kompleksa (Mon Perin i sl.) izgrađenih bez zakonom propisane dokumentacije.

Na pitanje 13 Građanskih inicijativa i Udruga iz Istre: „Zašto se u bespravnoj gradnji ne provodi KZH umjesto neučinkovitog Zakona o građevinskoj inspekciji“ – nema odgovora što sumnju čini još većom.

Bespravna gradnja nekad i sad

Lopovskim privatizacijskim zakonima 90-tih godina vladajuća HDZ uvela je pljačku svoga naroda, nepravdu i bogaćenje političko-kriminalnog miljea. Desetljeće kasnije cvjetanjem turizma u Hrvatskoj dogodio se nagli razvoj bespravne gradnje. Novonastali tajkuni i ratni profiteri poželjeli su komadić svoga mora i svoje šume, a dakako i gradnju vikendice. Najlakše je bilo zaobići „nepotrebne papire“. Korupcija je već tada dosegla nebeske visine pa su uz plave koverte tijekom sljedećih godina nikle tisuće bespravnih objekata uz more, na pomorskom dobru i u šumama. Stotine tisuća takvih objekata u Hrvatskoj ni danas ne plaćaju ni jedan cent doprinosa ni poreza. Bogati graditelji išli su dalje – izgradili su čitava naselja bespravnih turističkih vila.

„Moćni“ bespravni graditelji s partijskim knjižicama HDZ-a i sestrinske IDS opstruirali su svaki pokušaj uklanjanja bespravnih objekata u Hrvatskoj. Uz njih provlačili su se nekažnjeno i drugi bespravni graditelji (posebice Slovenci u Istri). Građevinski inspektori radili su – a i danas rade po gore opisanoj shemi – jedan izvid na terenu i nikad više!

Zbog toga je smiješna objava na jednom portalu; KRENULO JE ŽESTOKO Građevinska inspekcija zatvorila 14 gradilišta na području Mandriola. ŽESTOKO će se po staroj, ustajaloj praksi odbaciti ili zanemariti table zabrane i nastavit će se uobičajeni trend bespravne gradnje.

Prve prosvjede protiv bespravne gradnje u Hrvatskoj pokrenuli su građani Premanture, naselja na ulazu u najljepši europski prirodni park Kamenjak na vrhu Istre. Kao što je spomenuto, taj park sa 600 vrsta aromatičnih i ljekovitih bilja i orhideja nagrđuje ružno i prljavo bespravno naselje. Nitko, pa ni policija ne zna tko tamo boravi i komu se ti ilegalni objekti izdaju. U Premanturi živi veći broj starijih osoba pa je nakon nekoliko provala zavladao strah u naselju. Uz suglasnost još 12 Građanskih inicijativa i Udruga intenzivirane su akcije protiv bespravne gradnje pa je ta „netema“ postala važna tema. Tijekom 2022. činilo se da će zaista krenuti konkretne akcije nadležnih služba. No, događaju se samo jalova prolongiranja uz česte i nekonkretne dogovore u lokalnoj samoupravi. Zbog neprovođenja KZH niču nova bespravna naselja!

Neobaviještena javnost (jer se prije nije o tome pisalo ni obavještavalo) saznala je da bespravna gradnja u sebi sadrži čak pet vrsta kaznenih djela po Kaznenom zakonu RH. To su;

  1. Ekocid,
  2. Milijardska krađa,
  3. Ugrožavanje teritorijalnog integriteta države
  4. Opasnost za građane,

Važeći Kazneni zakon Republike Hrvatske tretira protupravnu gradnju kao kazneno djelo;                                   

Ekocid

Ekocid je potpuno razaranje nekog područja čovjekovom djelatnošću. Gradnjom tisuća bespravnih trajno se  uništavaju postojeći ekosustavi; prirodni parkovi, šume, jezera, djevičanske obale Jadrana, otoka i pomorskog dobra. Zagađuje se tlo, more i zrak.

Milijardska krađa

Ni izgradnja „divljih“ objekata ni dokumentacija (nacrti) nemaju PDV-a niti bilo kakvih doprinosa za pristupne ceste i za ostalu infrastrukturu. Svi protupravni objekti se iznajmljuju našim i stranim turistima. Gosti su neprijavljeni, nema nikakvih davanja državi ili lokalnoj samoupravi. Sve te vikendice i bespravno izgrađena turistička naselja (vidi Mon Perin i dr.) nezakonita su konkurencija legalnim hotelima i kampovima i čine veliku štetu našem turizmu i gospodarstvu. Kada taj „crni“ novac divljih graditelja pomnožimo sa stotinama tisuća protupravnih objekata i s desecima sezona – krađa se mjeri milijardama namijenjenim gradnji bolnica, škola, infrastrukture te za funkcioniranje države…

Ugrožavanje teritorijalnog integriteta države

Ova vrsta kaznenog djela ima najvišu razinu. Teritorijalni integritet države znači da se na nijednom dijelu tog teritorija ne može graditi bez izričitoga dobrovoljnog pristanka odnosne države. Gradnjom na pomorskom dobru armirano betonskih gatova i pristaništa, omogućeno je ilegalno pristajanje jahta kriminalaca, ali i neprijateljskih torpednih čamaca te ratnih transportera i brodova.

Opasnost za građane.

Kao što je spomenuto; nitko, pa ni policija, ne zna tko je vlasnik bespravnih objekata, tko to iznajmljuje i tko tamo živi. U bespravnim naseljima mogu se godinama kriti, pljačkaši, kriminalci, lopovi, bjegunci, ali i teroristi.

Korupcija

Protupravna gradnja ne može postojati bez korupcije. To je notorna činjenica koju zna svaki pismeni hrvatski građanin. Ne treba to dokazivati.

Na kraju se vraćamo na pitanje: „Zašto se ne provođenjem člana 212. KZH opstruira suzbijanje bespravne gradnje koja Republici Hrvatskoj nanosi milijardske štete“?

Iako je opće poznato da se u tamnoj pozadini krije odgovor! – no o toj K&K (korupciji i kriminalu) uskoro ne ćemo smjeti ništa reći ni napisati. Nakon riječi premijera AP: „Promijenit ćemo Zakon o kaznenom postupku i Kazneni zakon i ovakve situacije da nam stvari iz spisa nekontrolirano, namjerno, politički, selektirano, aranžirano izlaze van i čine političke probleme, to se više neće događati jer će to biti kazneno djelo“ – crno nam se piše!

Anno Domini MMXXIII.  T

Još nema komentara

Uskoči u raspravu

Nema komentara!

Počnite s raspravom.

Vaši podaci su zaštićeni!Vaša e-mail adresa neće biti objavljena niti prenesena na nekog drugog.

*

code