Među novinarima koji su je pratili bila je i moja malenkost, tada stalno zaposleni novinar Nacionala. Putovali smo Protonom proizvedenim u Maleziji. Tada jedinoj muslimanskoj državi s konkurentnom atotehnologijom. Zastupnik Protona za Hrvatsku bio je sada također pokojni nekadašnji hrvatski premijer Nikica Valentić. Njegova firma Niva d.d. imala je i rent ‘a’ car. Moj šef u Nacionalu bio je isto tako odavno pokojni Ivo Pukanić. I ako se dobro sjećam bez obzira na brojne prisutne novinare iz cijeloga svijeta ekipa iz Nacionala je bila jedina iz Hrvatske
Napisao: Dražen Stjepandić
Lady Di, princeza od Walesa, a po narodu narodna princeza imala je samo 36. godina kad je 31. kolovoza 1997. poginula u Parizu. Za njenu smrt prvo su okrivili brojne paparazze koji su je pratili na motorima. Bježeći od njih mercedes 500 u kojem je bila s ljubavnikom Dodijem Fayedom se zabio u stup tunela. Vozač i Dodi Fayed su odmah ostali mrtvi, a Lady Di nakon četiri sata u bolnici. Jedini preživjeli je tjelohranitelj Trevor Rees-Jones, on je ispričao što se dogodilo kad su se zabili u stup tunela Pont de I’Ami. Kaže da je umirući dozivala Dodija.
Do danas su se razmnožile brojne teorije i nagađanja. Neke kažu da je bila ubijena. Engleske službe htjele su spriječiti njenu udaju za muslimana bez obzira što se radilo o egipatskom multimilijarderu Dodiju Fayedu. Službena verzija tvrdi da je vozač Paul Henry bio pod utjecajem alkohola i vozio je neprilagođenom brzinom. Sama Ledy Di je prije toga obavjestila nadležne da se boji za svoj život o čemu Scotland Yard nije obavjestio policiju u Parizu.
Ono što je posebno važno naglasiti u ovome sjećanju na narodnu princezu nekoliko dana prije smrti posjetila je Bosnu i Hercegovinu. Među novinarima koji su je pratili bila je i moja malenkost, tada stalno zaposleni novinar Nacionala. Putovali smo Protonom proizvedenim u Maleziji. Tada jedinoj muslimanskoj državi s konkurentnom atotehnologijom. Zastupnik Protona za Hrvatsku bio je sada također pokojni nekadašnji hrvatski premijer Nikica Valentić. Njegova firma Niva d.d. imala je i rent ‘a’ car. Moj šef u Nacionalu bio je isto tako odavno pokojni Ivo Pukanić. I ako se dobro sjećam bez obzira na brojne prisutne novinare iz cijeloga svijeta ekipa iz Nacionala je bila jedina iz Hrvatske. Kad bi me jednom upitali daj mi neki svoj tekst koji barem ti posebno pamtiš bio bi taj iz Nacionala o posjeti Lady Di bosni prije njene skore pogibije.
Kampanja protiv mina
Lady Di je u Bosnu stigla u sklopu svoje kampanje protiv mina. Vijest o njezinu posjetu miniranim područjima popratili su svi svjetski mediji. Žrtve rata u Bosni i Hercegovini, ali i cijela zemlja, tih su dana brujali o princezi koja je došla. Svi su je htjeli vidjeti i dodirnuti. Tada su nastale neke od njezinih posljednjih fotografija.
Ušla je u siromašne domove ljudi koji su zbog mina postali invalidi. Nakon njezina posjeta stanovnici koji su nagazili na minu preko donacija dobili su proteze. Diana je u Bosni i Hercegovini provela tri dana koja oni koji su je sreli nikada neće zaboraviti. Princeza se u BiH družila s nekoliko žrtava mina, između ostalih i Franjom Kresićem iz Tuzle koji je izgubio obje noge. Tijekom posjeta princeza je gledala i utakmicu u sjedećoj odbojci u Zenici.
Ipak, jedan je susret princezu posebno pogodio. Princeza je u sarajevskom naselju Buća Potok upoznala djevojčicu Mirzetu, koja je izgubila nogu nakon što je stala na nagaznu minu. Mirzeta je bila presretna zbog susreta s princezom i zbog činjenice da je nekoliko dana prije zahvaljujući talijanskoj donaciji dobila protezu.
Diana je s Mirzetom i njenom porodicom provela neko vrijeme, a neki od prisutnih kazali su da su princezu posebno pogodili susret s Mirzetom i privjesak na njezinu vratu na kojem je pisalo Love.
U mome tekstu naveo sam susret s dva dječaka stradalih od mina jedan je bio Srbin, a drugi Bošnjak. Opisivao sam i dojmove običnih ljudi: „Ma nema ti ona ništa zlata po sebi, da nisu rekli na televiziji nikad ne bih rekao da je princeza…“, komentirali su.
Posljednje pismo
Posljednje službeno pismo, koje je princeza Diana napisala tri tjedna prije svoje smrti, napisano je humanitarki Dilys Cheetham, naslovljeno i potpisano rukom (ostatak je natipkan), a na njemu stoji datum 11. kolovoza 1997. godine.
U njemu Lady Di zahvaljuje na pomoći gđi. Cheetam za isporuku pomoći izbjegličkim kampovima oko Mostara, nakon što se vratila iz posjeta Bosni i Hercegovini.
U pismu stoji: “Nažalost, nije bilo dovoljno vremena da posjetim Mostar dok sam bila u BiH, ali posjetila sam ljude koji su nastradali od mina i njihove obitelji. Bila sam duboko dirnuta iskustvom koje je očvrsnulo moju odluku da osiguram da svijet ne zaboravi da oni koji su bili tako nepotrebno osakaćeni ovim groznim oružjem trebaju pomoć i podršku u godinama koje dolaze.”
Sjećam se bila je nedjelja ujutro. Tužna nedjelja kad je otišla Lady Di. T
Još nema komentara
Uskoči u raspravuNema komentara!
Počnite s raspravom.