Milosav Vinčić, elektro-inžinjer, iz Donjih Palačkovaca kod Prnjavora, i njegova supruga Jovanka, rođena Stanišić, iz Šibovske, takođe iz okoline Prnjavora, početkom sedamdesetih godina prošloga vijeka napustili su svoj rodni kraj preselivši se u Maribor. Tamo su 25. novembra 1979. godine dobili sina jedinica Slavka, po struci inžinjera telekomunikacija
Priredio: Franjo Dobrović
„FIFA je izabrala svog suca za finale. Slavko Vinčić će postati prvi Slovenac koji će suditi finale Svjetskog prvenstva, te 23. sudac u povijesti. Odluku o odabiru suca za finale Vinčiću je priopćio šef Fifinih sudaca, Talijan Pierluigi Collina. Slovenac je isprva briznuo u plač čuvši vijest.
“Kad sam imenovan, prvo sam bio šokiran, a onda sretan. Tresao sam se. Suditi finale Svjetskog prvenstva je nevjerojatna čast’’, rekao je Vinčić u izjavi za FIFA-u.
“To je san za suca, jako sam ponosan na sebe, na svoju ekipu. Ponosan sam što predstavljam svoju zemlju, Sloveniju, na najvećem sportskom događaju na svijetu’’, dodao je.
Vinčiću će pomagati njegovi sunarodnjaci Tomaž Klančnik i Andraž Kovačič, dok je Jordanac Adam Mahadmeh imenovan četvrtim sucem.“-piše portal Gol/ www.gol.hr
Počeo suditi s 20 godina
Vrhunski suci treniraju kao i vrhunski nogometaši. Da bi izdržali sve napore i stres moraju biti u vrhunskoj formi.
„Vinčić je Fifin sudac od 2010. godine, a na velikim natjecanjima počeo je još na Euru 2012. kao pomoćni sudac u ekipi Damira Skomine. U godinama koje su slijedile dobivao je sve važnije utakmice, a danas slovi kao jedan od najboljih europskih sudaca. Sudio je finale Europske lige 2022. između Eintrachta i Rangersa, finale Lige prvaka 2024. između Real Madrida i Borussije Dortmund, kao i polufinale Eura 2024. između Španjolske i Francuske. Prošle godine sudio je i na Svjetskom klupskom prvenstvu u SAD-u.
Vinčić je u karijeri prošao i kroz neugodnu epizodu izvan terena. Prije nekoliko godina priveden je u akciji policije BiH povezanoj s Tijanom Maksimović, poznatijom kao Tijana Ajfon, koja je bila osumnjičena za organiziranje prostitucije i podvođenje. Slovenski sudac bio je među osobama zatečenima u vikendici kod Bijeljine, gdje je policija privela više osoba. Prema tadašnjim navodima, u objektu su pronađeni oružje, kokain, pancirke, telefoni, laptopi i novac.“, izašlo je u 24 sata
Iz Prnjavora
Slavko Vinčić je Slovenac s meko ć, pa je:
„Vinčićevo porijeklo stalna je tema za brojne medije u regionu. Neki hrvatski portali svojevremeno su ga proglasili Hrvatom, tvrdeći da Vinčići potiču iz Like.
Milosav Vinčić, elektro-inžinjer, iz Donjih Palačkovaca kod Prnjavora, i njegova supruga Jovanka, rođena Stanišić, iz Šibovske, takođe iz okoline Prnjavora, početkom sedamdesetih godina prošloga vijeka napustili su svoj rodni kraj preselivši se u Maribor. Tamo su 25. novembra 1979. godine dobili sina jedinica Slavka, po struci inžinjera telekomunikacija, koji je 2010. postao međunarodni fudbalski sudija i danas važi za jednog od najboljih svjetskih djelilaca pravde. Informacije radi, Slavko će biti jedini, sa prostora bivše države koji će ovoga ljeta suditi utakmice Svjetskog prvenstva – zapisao je na Fejsbuku dugogodišnji novinar iz Prnjavora Dragan Čolić.
On je naveo još jednu zanimljivost o tome kako je Slavko Vinčić dobio ime.
– Naime, prije nego što će se roditi, Milosavov brat je imao tešku saobraćajnu nesreću i niko u porodici nije vjerovao da će preživjeti. Iz toga razloga Milosav je odlučio da svome sinu da ime po rođenom bratu, Slavku, koji je, i pored teških povreda, uspio da preživi. Danas živi u Prnjavoru i često se sretnemo u gradu i popričamo. Danas, prije nego što sam se latio tastature, razgovarali smo telefonom. Priznao mi je da je gledao utakmicu i ono što mu se nije svidjelo, jeste potez Gulera kada se Slavku, nakon utakmice, unio u lice. Dobro je prošao. Sreća njegova da se igralo u Njemačkoj, pa je samo zaradio crveni. A da se to desilo na našim prostorima, na ovakve poteze, poput Gulerovog, Palačkovčani bi sasvim sigurno drugačije reagovali. Tako da je Guler, može se reći, dobro i prošao – zapisao je Čolić.“
Vinčić je u Mariboru napravio prve sudačke korake. Otac je dvoje djece, a suđenjem se počeo baviti s 20 godina. No put prema vrhu nije mu bio brz ni glamurozan. Godine 2007. sudio je u trećem rangu slovenskog nogometa, zatim napredovao prema drugoj i prvoj ligi, a već 2010. dobio je FIFA-inu značku.
„Za suca je najveći kompliment da nakon finala nitko ne govori o njemu, a Vinčić je poručio da želi upravo takav oproštaj – tih, precizan i bez kontroverzi.“, prenio jeTportal/ www.tportal.hr
Gospodinu Slavku Vinčiću i s našega portala tjedno želimo da nakon finala Svjetskog prvenstva 2026. u New Yersey-ju dobije najveći kompliment. T
