CIKLUSI U POČAST IZUMITELJU KLAVIRA BARTOLEMEU CRISTOFORIU

CIKLUSI U POČAST IZUMITELJU KLAVIRA BARTOLEMEU CRISTOFORIU

7. studenoga, 2022.

 

 Za istaknuti je I činjenica da svi spomenuti klaviri dolaze iz Zbirke klavira Gašparović, najveće i najvrijednije zbirke povijesnih klavira u Hrvatskoj i šire, a u njoj se mogu naći povijesni klaviri poput onih iz radionica slavnih bečkih graditelja Mathiasa Muellera i Josepha Simona starih 180 godina, klavir iz tvornice Pleyel, nekada u vlasništvu “oca hrvatskog pijanizma” Svetislava Stančića, klavir slavnog slikara Vladimira Becića, instrument slavnog graditelja Streichera, “brat blizanac” klavira kakvog je posjedovao sam Johannes Brahms, a koji je nekada bio u vlasništvu grofice Vraniczany

Tekst: UO Cristoforium

Ciklusi – Cristoforium, ciklus na povijesnim klavirima, i Pleyel Svetislava Stančića – jedini su pijanistički ciklusi koncerata u Republici Hrvatskoj koji kao protagoniste imaju upravo klavire – ručno rađena, unikatna umjetnička djela, koja pod prstima velikana svjetskog, ali i domaćeg pijanizma svaki put iznova ožive. Nadalje, ciklus Glazbena Rijeka jedini je ciklus komorne glazbe u gradu Rijeci organiziran od strane nezavisnog organizatora – UO Cristoforium.

A upravo se donacijama umjetničkoj organizaciji Cristoforium nesebično pomaže u nastavku stvaranja eminentnih ciklusa koncerata kao i proširenje spektra djelovanja.

Slavni fortepijanist

Ove godine u ciklusu Pleyel Svetislava Stančića nastupit će mladi hrvatski pijanist Vedran Janjanin, trenutno na specijalizaciji na Royal Academy of Music u Londonu, slavni hrvatski pijanist Goran Filipec, aktualni dobitnik Grand Prix International du Disque i svjetski poznati pijanist Lukas Geniušas, pobjednik Gina Bachauer International Piano Competition u Salt Lake Cityiju te dobitnik srebrnih medalja na glasovitom Fryderyk Chopin natjecanju u Varšavi i Čajkovski natjecanju u Moskvi.

U ciklusu Cristoforium nastupit će slavni francusko-američki  fortepijanist

Justin Taylor koji će se predstaviti programom Mozart i Bachovi sinovi na fortepianu K. Schmidt (1840.), duo Gašparović izvest će u programu Večer sa Schubertom bisere iz Schubertove riznice literature za klavir četveroručno na fortepianu J. Simon (1840.), dok će se glasovite sonate L. van Beethovena i F. Schuberta za violončelo i klavir moći čuti u izvedbi solo violončelista i vođe dionica violončela Zagrebačke filharmonije Smiljana Mrčele i Ljubomira Gašparovića za klavirom C. Bechsteina iz 1906. godine.

Glazbena Rijeka

U novoj sezoni ciklusa Glazbena Rijeka publiku očekuje i nastup legendarnog puhačkog trija – Zagrebačkog puhačkog trija, koji djeluje u sastavu Žarko Perišić, Bruno Philipp i Dario Golčić, a koji uživa međunarodni ugled stečen neprestanim turnejama i gostovanjima u inozemstvu, od kojih je posljednja bila ovoljetna turneja po Norveškoj. Slijedit će i recital gitarista Krešimira Bedeka, izvanrednog profesora na Muzičkoj akademiji u Zagrebu i dobitnika nagrade Milka Trnina ujedno i pobjednika je brojnih međunarodnih natjecanja, koji koncerte održava diljem svijeta, recital pijanista Lovre Marušića, dobitnika srebrne medalje na 2021 Cleveland International Piano Competition kao i nagrade Najbolji mladi glazbenik 2021. godine, čija međunarodna karijera strelovito napreduje. A na kraju sezone, javno će nastupiti i riječki Trio Laurus, koji u sastavu Jelena Tihomirović, Metod Sironić i Giovanni Genovese djeluje već nekoliko godina i osvaja hrvatsku scenu.

U sklopu ciklusa Cristoforium, organizirat će se i BONUS koncert brazilskog pijanista Pabla Rossija i komornog ansambla Camerata Balcanica.

Za istaknuti je I činjenica da svi spomenuti klaviri dolaze iz Zbirke klavira Gašparović, najveće i najvrijednije zbirke povijesnih klavira u Hrvatskoj i šire, a u njoj se mogu naći povijesni klaviri poput onih iz radionica slavnih bečkih graditelja Mathiasa Muellera i Josepha Simona starih 180 godina, klavir iz tvornice Pleyel, nekada u vlasništvu “oca hrvatskog pijanizma” Svetislava Stančića, klavir slavnog slikara Vladimira Becića, instrument slavnog graditelja Streichera, “brat blizanac” klavira kakvog je posjedovao sam Johannes Brahms, a koji je nekada bio u vlasništvu grofice Vraniczany, model klavira iz tvrtke Bechstein, na kakvom je nastupao Franz Liszt, klavir našeg skladatelja i orguljaša Anđelka Klobučara i mnogi drugi.

Podrška, zajedništvo, sudjelovanje i stremljenje zajedničkim interesima, ali i idealima koji se direktno i dugoročno odražavaju na kulturni, turistički i obrazovni razvoj društva čvrsti su razlozi zbog kojih UO Cristoforium vjeruje u još bolju suradnju s donatorima, patronima i sponzorima svih navedenih djelovanja. Naime, kao neprofitna organizacija, poznato je da UO Cristoforium ovisi o podršci upravo onih koji dijele napredne stavove i osjećaju pripadnost višim ciljevima. Stoga je, razumije se, svaki doprinos važan i koristan sveukupnu izgradnju bolje budućnosti, ponajprije kulturne, a potom i ekonomske. Dobar primjer povezan je i s indijskim velikanom Mahatmom Gandhijem koje je jednom rekao da kultura svakog naroda stanuje u srcima i dušama pripadnika tog naroda. Zato se takve ideje mogu graditi jedino zajedničkim snagama.

Uopćeno i na kraju, za one koji dosad nisu znali, još nekoliko formalnih pojedinosti. Umjetnička organizacija Cristoforium neprofitna je organizacija sa ciljevima promicanja umjetnosti i kulturne baštine te je organizator brojnih kulturnih događanja i koncertnih ciklusa u Republici Hrvatskoj i šire. Ime je dobila po Bartolomeu Cristoforiju (1655.-1731.), inovatoru i vizionaru koji je zamislio i realizirao koncept klavira – instrumenta koji je kroz povijest postao princ svih instrumenata. T

Još nema komentara

Uskoči u raspravu

Nema komentara!

Počnite s raspravom.

Vaši podaci su zaštićeni!Vaša e-mail adresa neće biti objavljena niti prenesena na nekog drugog.

*

code