IZ VESNE PUSIĆ BAZDI ZADAH PROTEKLIH VREMENA

IZ VESNE PUSIĆ BAZDI ZADAH PROTEKLIH VREMENA

22. travnja, 2017.

 

 

 

Izjava HHO-a o djelovanju Radne skupine za izradu Nacionalnog plana za borbu protiv diskriminacije

Potpisao: Ivan Zvonimir Čičak, predsjednik HHO-a

U žarištu javnosti našlo se djelovanje Radne skupine vezano uz Akcijski plan za provedbu nacionalnog plana za borbu protiv diskriminacije za razdoblje od 2017. -2022. (Nacionalni plan)

Vlada RH, tj. njezin Ured za ljudska prava i nacionalne manjine, osnovao je Radnu skupinu za izradu Nacionalnog plana. Zadatak je izrada Nacrta nacionalnog plana, te izrada nacrta Akcijskog plana za provedbu Nacionalnog plana. Temeljem javnog poziva Vladinog ureda u Radnu skupinu imenovano je 5 predstavnika organizacija civilnoga društva i to I. Z. Čičak (HHO), Don Markušić (Transparency international), Ivana Eterović (Hrvatski pravni centar), Filip Markanović (Organizacija mladih), Jasna Petrović (Sindikat umirovljenika), te Ana Pezelj kao predstavnica socijalnih partnera i Admira Ribičić iz Hrvatske udruge poslodavaca. Uz njih, u Radnu skupinu imenovano je 10 predstavnika različitih ministarstava, te 5 predstavnika različitih pravobraniteljstava. Dakle, Radna skupina broji ukupno 22 člana, a do sada je održala četri sastanka od 27. ožujka 2017. do zaključno 19. travnja, dok bi se posljednji sastanak trebao održati 28. travnja. Na tom sastanku trebalo bi utvrditi definitivna stajališta Radne skupine, te potom dokument uputiti Vladi RH, nakon čega bi trebala uslijediti javna rasprava.

6.8 milijardi eura

Kao što je poznato Dokument bi trebao biti upućen europskim institucijama u lipnju, a o njemu ovisi 6,8 milijardi eura koje bi Hrvatska potom mogla povući iz EU fondova.

Na prvom sastanku Radne skupine dogovoreno je da sastancima neće nazočiti mediji te da članovi Radne skupine neće izlaziti u javnost s detaljima i sadržajem Akcijskog plana do posljedne sjednice. Usprkos dogovoru, pojedini članovi Radne skupine, što javno, što tajno, servisirali su ideološki prepoznatljive medije selektivnim informacijama. Cilj ove akcije bio je unaprijed kompromitirati Radnu skupinu i stvoriti pritisak na njen rad.

Radna skupina prihvatila je kao podlogu za svoje djelovanje Akijski plan kojega su izradile prethodne vlade. Za Radnu skupinu prema tome Akcijski plan koji je izradila nova vlada nije bio uključen u raspravu. Konačno, za javnost ne postoji nikakav Akcijski plan budući da ga Radna skupina još nije usvojila.

Usprkos činjenici da je na Radnu skupinu vršen pritisak ona je djelovala samostalno i nije dopustila uplitanje politike u svoj rad.

Kao pokušaj utjecaja politike na rad Radne skupine doživljavamo i sjednicu saborskog Odbora za europska pitanja sazvanog na zahtjev oporbenih zastupnika IO HHO-a drži da rasprava o Akcijskom planu spada isključivo u ingerenciju saborskog Odbora za ljudska prava i nacionalne manjine, a sjednicu saborskoga Odbora za europska pitanja smatramo izravnim pokušajem pritiska na Radnu skupinu. Uz to, smatramo da ljudska prava ne bi smjela biti predmetom politikantskog prepiranja i ideologizacije ljudskih prava. Ideologizacija i politizacija ljudskih prava nije samo opasnost za te plemenite ideje nego i njihovu smrt. Da je riječ o SDP-ovom pokušaju utjecaja na rad Radne skupine vidljivo je i tražio da se o Akcijskom planu raspravlja u Saboru prije nego ga usvoji radna skupina. Klasičan je to primjer partijskog načina razmišljanja u kojem će politika arbitrirati nad neovisnim tijelima, a pogotovo nad Radnom skupinom koja se eminentno bavi ljudskim pravima. Stoga, odbacujući ovaj pritisak smatramo da su postupci SDP-a prema radnoj skupini ujedno i neuspjeli pokušaj ponižavanja članova Radne skupine. Radna skupina djeluje isključivo na temelju dokumenta izrađenog od prethodnih dviju vlada, a sve ostalo su insinuacije i laži. Dapače, smatramo da su u nedovršenom dokumentu prihvaćene ideje koje proširuju područje djelovanja protiv diskriminacije. Uz to, u dosadašnjem radu Radne skupine snažno je istaknuta potreba da se udruge civilnoga društva još snažnije uvedu u realizaciju Akcijskog plana.

U tom kontestu posebno ističemo izlaganje zastupnika Klisovića na sjednici saborskoga odbora na kojem je iznio cijeli niz grubih laži tvrdeći da je iz Akcijskog plana na kojem radi Radna skupina izbačen niz točaka koje su bile u „prethodnom“ Akcijskom planu.

Manipulacija ljudskim pravima

Arogancija politike prema ideji ljudskih prava i manipuliranje tom idejom u političke svrhe vidljivo je i u činjenici da na sjednicu nije pozvan nitko iz Radne skupine kako bi zastupnike obavijestio o dokumentu na temelju kojega Radna skupina radi. Ne samo to, predsjedavajući Odbora, Domagoj Milošević (HDZ) nije dopustio dvojici članova civilnoga društva da barem obavijeste odbor u kojoj fazi je izrada Akcijskog plana, niti da demantiraju laži i neistine iznesene u Saboru. Stoga je saborska sjednica neodoljivo podsjećala na poznatu priču Francisa Bacona o redovničkoj raspravi o tome koliko konj ima zubiju, pa je nakon višemjesečne skolastičke rasprave o broju zubiju u konja, jedan je redovnik predložio da se konju izbroje zubi. Braća redovnici reagirali su pokličem Apage Satanas (Sotono odstupi).

Predsjedavajući Milošević dopustio je pak izlaganje zamjenice pučke pravobraniteljice Tene Šimonović Einwalter, koja nije članica Radne sklupine pa stoga ne može i ne smije govoriti o sadržaju dokumenta. No zato je ona u svojoj diskusiji iznosila neistine o njezinu radu. O atmosferi i nivou rasprave oporbenih zastupnika svjedoči i izlaganje zastupnice Vesne Pusić koja je rad Vlade i Radne skupine nazvala retrogradnom revolucijom. Upotreba ove sintagme govori da iz Vesne Pusić i dalje bazdi zadah prohujalih vremena i neuspjeli pokušaj arbitriranja u područje ljudskih prava. Konačno, ovaj Odbor s indignacijom odbacuje njen pokušaj da kroz svoju raspravu problem ljudskih prava i diskriminacije svede samo na rodna i reproduktivna prava.

HHO je svoj načelni stav o tom problemu izrekao kroz obrazloženje nagrade „Miko Tripalo“ za 2016. , dodijeljenoj Dubravki Šimonović, specijalnoj izvjestiteljici Ujedinjenih naroda za nasilje nad ženama (koje šaljemo u privitku).

IO HHO-a drži da se nijedan segment ljudskih prava i nijedan segment diskriminacije protiv različitih ugroženih skupina u RH ne može i ne smije izdvajati, jer to predstavlja pokušaj selektivne ideologizacije ljudskih prava. T

3 komentara

Uskoči u raspravu
  1. anonimno
    #1 anonimno 27 travnja, 2017, 11:03

    neka netko objasni o tome o čemu se zapravo radi,kakva veza i sveza za “dobipustih milijardi eura,jer RH je po obećanjima trebala “dobiti” puno više tog novca koji “stoji” negdje na putu?

    Odgovorite na ovaj komentar
  2. rass
    #2 rass 26 travnja, 2017, 20:21

    Ćićak za Popušićku svi znamo tko je no odgovori ti nama gdje su dokazi o podjeli Bosne između Tuđmana i Miloševića za koje si tvrdio da postoje galameći na sva usta zar nije vrijeme da ih pokažeš

    Odgovorite na ovaj komentar
  3. samo split
    #3 samo split 23 travnja, 2017, 19:41

    pa ta pusićka je jedna nedojebana četnička krmača .za nju samo za dom spremni.

    Odgovorite na ovaj komentar

Vaši podaci su zaštićeni!Vaša e-mail adresa neće biti objavljena niti prenesena na nekog drugog.

*

code