Piše: Ile Papić Golub
Dok pišem ove znakove u tijeku su najviše pomorske vojne vježbe ruske ratne mornarice poslije Drugog svjetskog rata, a s druge strane do kraja tjedna će također američki raketni sustavi Patriot biti stavljeni u operativnu funkciju. S obzirom na ta događanja u ovim ću znakovima prestaviti neke vojne novitete u ruskom vojnom arsenalu kao i male usporedbe s
Patriot sustavima koristeći podatke do kojih sam uspio doći.
RAKETNI SUSTAVI I NOVE PODMORNICE
U ruskoj Južnoj vojnoj oblasti nedavno je uspješno testiran novi sustav zračne odbrane S-400 Triumf koji će zamjeniti stari sustav S-300 PM. S-400 Triumf (NATO oznaka SA-21 Grovler) zračni sustav odbrane projektilima je nadogradnja na S-300. Sposoban je presresti i uništiti mete u zraku kao što su avioni te balistički i krstareći projektili na udaljenosti do 400 km što je dva puta više od dometa američki MIM-104 Patriota i 2,5 puta više od starog sustava S-300. Novi sustav S-400 ima domet u visinu do 30 km, praktično do stratosfere i koristi će pet vrsta raketa potpuno drugačijih po dometima, vrstama navođenja, udaljenostima i visinama. Sustav je sposoban rušiti balističke rakete dometa do 3,5 000 km a može uništavati mete koje se kreću brzinom do 4,8 km/sek. Svi ovi podaci ukazuju da je riječ o vrlo moćnom sustavu čija se preciznost uništenja navedenih letećih ciljeva kreće od 80-99%. Patriot sustavi imaju preciznost uništenja letećih ciljeva 45-50%. Sustav S-400 spada u najmoćnije i najsofisticiranije odbrambene raketne sustave do sada viđene u svjetskim vojnim sustavima te vrste. Ovi sustavi čine eventualni napad na prostor koji oni kontroliraju čine praktično nemogućom misijom.
Drugi novitet su nove snažno naoružane i gotovo nečujne ruske podmornice klase “Borei”. Nedavno je zaplovila morem i tako započela seriju testova. Izgradnja te podmornice treće u svojoj klasi trajala je skoro 6 godina. Karakteristike spomenute podmornice veoma su impresivne. Duga ja 170 m i široka 13,5 m, može zaroniti 480 m duboko ispod 14.720 tona vode. Kreće se brzinom od 29 čvorova (54 km/sat), u njoj boravi 107 mornara od toga 55 oficira. Naoružana je sa 16-20 novim interkontinentalnim raketama “Bulava” (NATO klasifikacija SS-NX-30), s više bojevih glava od 150 kilotona, koje mogu probiti bilo koji raketni štit, kao i sa 6 torpedni cijevi kalibra 533 mm. Ova strateška podmornica može se pohvaliti i novom generacijom nuklearnog reaktora, kojoj omogućava da zaroni u more do dubine od 480 m. Energija nuklearnog reaktora upotrebljava se i za proizvodnju kisika, zbog čega podmornica može ostati 3 mjeseca ispod vode u “automatskom režimu rada”. Posebna pažnja posvećena je smanjenju buke tako da je podmornica gotovo nečujna u usporedbi s prethodnim generacijama sličnih podmornica. Njene rakete su uspješno testirane prvi put 2011. godine, kada je isproban i maksimalni domet projektila. Tada je raketa “Bulava” preletjela 9300 km za samo 33 minute i pala na točno određeno mjesto. Kako se više nikada nebi ponovila tragedija ruske podmornice “Kursk”, sve podmornice klase “Borei” opremljene su plivajućom kapsulom u koju se u slučaju nesreće može smjestiti cijela posada. Prva podmornica iz klase “Borei” uspješno je završila program testova i time službeno postala dio ruske ratne mornarice. Troškovi izgradnje ove podmornice ocjenjuju se na oko 770 milijuna američkih dolara. Još jedna podmornica iz iste klase upravo se nalazi na testiranju a jedna u izgradnji koja će imati još bolje karakteristike i naoružanje.
U narednih 8 godina, Rusija planira izgraditi 24 podmornice i 51 novi ratni brod u čiju se izgradnju planira utrošiti oko 140 milijardi američkih dolara. Svi brodovi i podmornice bit će izgrađeni u ruskim brodogradilištima. Cilj ove izgradnje je učvrstiti rusku poziciju kao glavnu pomorsku silu svijeta. Upravo ove nove podmornice imaju veoma važnu ulogu u strateškoj odbrani Rusije i neposredno utječu na mogućnost samostalnog vođenja odbrane kao i samostalnog vođenja vanjske politike Moskve. Ako američki proturaketni štit omogućava uspješno “hvatanje” preostali nuklearnih projektila koje bi ispalila država pogođena prvim nuklearnim udarom, onda podmornice klase “Borei” zbog svoje velike pokretljivosti i velikog dometa dramatično smanjuju takvu mogućnost i time daju doprinos ravnoteži straha, kako nuklearno oružje nikad nebi bilo upotrebljeno.
1 Comment so far
Uskoči u raspravuNema komentara!
Počnite s raspravom.