Piše: Jasna Babić
U najvećoj feudalno-staleškoj distanci između bijednoga puka i plemićko- političke birokracije postoji samo jedan faktor koji uzrokuje zajedničku ontološku strepnju vladajućega kolektiva u mirnodopskim vremenima: kuga, AIDS-a, svinjska gripa, virus sa zapadnoga Nila – infektivne bolesti slijepe na staleške, ekonomske i obrazovne razlike. Zavodeći neku mračnu virusnu i bakterijsku pravdu na daljinu, kužne bolesti oduvijek su ravnopravno pustošile uzdržavanu elitu Markovoga trga i njihove radno-aktivne podanike. Zato je prirodno da najvrsniji politički mozgovi stimuliraju prosperitet medicinskih znanja, odbacujući bijednome puku lijekove i terapije koje osobno više ne koriste.
Naobrazba, pak, jednako tradicionalno funkcionira kao zadnji argument za participaciju egzistencijalno nesposobnoga staleža na Markovom trgu: ako Vlast nisu zaslužili kakvom praktičnom sposobnošću, onda barem kao školovani zapisničari, prepisivači, prevoditelji s njemačkoga, mađaraskoga i latinskoga, popisivači poreznih i naturalnih obaveza, pa domaćega i stranoga stanovništva… Trik je oduvijek bio u tome da se opismenjavenje kojekakvim pravnim restrikcijama zadrži u eksluzivno staleškim rukama.
Društvo koje u cjelini investira u školovanje svoje djece, civilizacijski je doprinos jugo-socijalizma na balkanskim prostorima. Još uvijek nema hrvatskoga političara koji vlastitu naobrazbu i karijeru ne duguje društvenoj solidarnosti.
Ipak, puno stoljeća nakon feudalizma, u državnoj politici opet dominiraju prastare profesije, liječnička i pravna, dok se društveno upotrebljiv obrazovni sustav već godinama i decenijama prezentira kao krucijalni hrvatski problem. Nerazmrsivost trojnoga komplota danas imamo u likovima Miranda Mrsića, Rajka Ostojića i Željka Jovanovića – sveto trojstvo ateističkoga Rada, Zdravlja i Školstva. Iskreno se trude realizirati ono u što vjeruju, vjerujući istodobno da je motiv njihovoga djelovanja bitno drukčiji od motiva Josipa Bozanića, premda je religijski sadržaj aktulane Crkve i recentne Vlade tek je nešto drukčiji po formi. Bozanić šalje iskrenu poruku svome vjerničkome stadu: vjerujte Bogu kada ponestane riješanja na sva pitanja koja vas muće. SDP-ovi ministri, pak, zahtjevaju vjeru unaprijed: vjerujte da mi znamo koji su zapravo vaši problemi…
ŠKOLOVANJE ZA NAJBOLJE
Utoliko je Bozanić u Mariji Bistrici nastupio u skladu s Karlom Marxom koji je puno toga napisao o proizvodnji lažnih društvenih problema gdje ih nikada nije bilo.
Riječ je ujedno o grubim koordinatama u kojima se odvijaju najnoviji roformski zahvati u školama i sveučilištima. U Hrvatskoj školovanje ostaje bespalatno za najbolje, viče SDP-ovska vlast. Na jednoj strani – u skladu sa konceptom socijalne države, na drugoj – besplatno za odlikaše koji su osvojili najveći broj bodova. Ipak, u najmodernijoj izvedbi to naoko općevažeće načelo nakrcalo se brojnim izuzecima, koji vlastitom logikom vode u segregaciju do formiranja novih oblika intelektualne diskriminacije. Tako su kolege na portalu Danas.hr, upravo ovih dana, zatrpani pričama studenata koji ispunjavaju sve administrativno postavljene uvjete za besplatno školovanje koje, pak, nikako ne mogu konzumirati.
Udostoji li se Željko Jovanović ikada na njih osvrnuti, dat će predvidljiv odgovor u dvije varinate. Jedna varijanta: lažu da su ispunili uvjete, glupi su i nesposobni su da shvate što se od njih traži… Druga varijanta: kriv je rektorat, dekanat, sveučilišna administracija koja je provodi SDP-ove pravične kriterije.
No, raskorak će postajati sve veći, iz godine u godinu, kako je sve dublji jaz između atributa ljevice koju je SDP-ova elita ukrala iz duhovne zaostavštine 20.st. i njihovih nijemih, daleko regresivnijih feudalno-birokratskih ambicija: slobodna naobrazba za bogate, uz državne stipendije ograničenoga broja mladih ljudi, koliko je podobno za državno-zravstvene ustanove, kazneno-pravne institucije i državne kabinete. Zašto jasno, glasno i iskreno ne kažu da svoju operaciju vode prema institutu ogranićene državne stipendije, koja već sada oblikuje izvor zloupotreba?
Prije svega, mlado-ljevičarski narašataj nije do kraja svjestan intencija kojoj služe, jer ne misle, nego recitiraju naučene floskule, vjerujući kako koračaju po globalu zapadno-europske Provjećenosti. Kao drugo, drže da društvu koje je u njih investiralo ništa ne duguju, čak ni točnu artikulaciju društvenih potreba. Treće, najvažnije, reducirani na medicinsko-pravne struke svoju ideju sve teže izražavaju bez prijetnje zakonom ili infektivnim bolestima.
3 komentara
Uskoči u raspravuNema komentara!
Počnite s raspravom.