MARIJAN BADEL MEĐU USTAŠAMA

MARIJAN BADEL MEĐU USTAŠAMA

16. kolovoza, 2020.

 

Koprivnička udruga Hrvatski domobran postavila je i spomenik domobranima i ustašama iz Drugog svjetskog rata u krugu ovdašnje nekadašnje vojarne, (a sada sveučilišta), odmah do Spomen križa stradalim hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata. Na spomeniku se nalazi ustaško znakovlje, ali to ovdje također nikoga ne smeta, kao što nikome ne smeta ni na ulazu u ovaj objekt  spomen obilježje iz Domovinskog rata koje će se od nebrige najvjerojatnije  uskoro samo – srušiti

Napisao: Mladen Pavković

U Koprivnici je očito počelo pomirenje ustaša, domobrana i partizana. Naime, na spomeniku na gradskom groblju „Pri Svetom Duhu“ (na slici) koji je podigla udruga Hrvatski domobran nalazi se nekoliko stotina imena, među kojima navodno ima i ustaških ratnih zločinaca.

Međutim, među njima je i ime partizanskog narodnog heroja, koji je rođen u Koprivnici, a po kojem se zvala i jedna tvornica – Marijan Badel (1920.-1944.). Jel  njegovo ime ovdje namjerno „uklesano“ ili je netko grdno pogriješio? U udruzi Hrvatski domobran uz ostalo smo čuli da je Badel na početku svoje ratne karijere bio – domobran, pa mu na taj način žele odati dužnu zahvalnost!?

Pupovac u Koprivnici

Vjerujemo da će sada i notorni Milorad Pupovac napokon doći u ovaj grad i pokloniti se „jednima i drugima“. I ne samo to. Ovdje je na početku Drugog svjetskog rata otvoren prvi ustaški koncentracijski logor- Danica. U vrijeme komunizma  čak su i neki  akademici pisali da je u logoru stradalo 30 tisuća ljudi, da bi se danas  ustanovilo da su ubijena svega njih tri, ali ni za te tri ne postoji pravovaljana dokumentacija. Osim toga, ustaški logor, koji je danas u tzv. Spomen parku, uopće nije bio na tom mjestu, a onaj koji je postojao nije imao ni „poštenu“ ogradu. Nu, to ne smeta pojedine lokalne političare da ovdje dolaze svake godine (još k tome vuku i djecu iz škola) polagati vijence i paliti svijeće za „sve poginule u ovom logoru“.

Koprivnička udruga Hrvatski domobran postavila je i spomenik domobranima i ustašama iz Drugog svjetskog rata u krugu ovdašnje nekadašnje vojarne, (a sada sveučilišta), odmah do Spomen križa stradalim hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata. Na spomeniku se nalazi ustaško znakovlje, ali to ovdje također nikoga ne smeta, kao što nikome ne smeta ni na ulazu u ovaj objekt  spomen obilježje iz Domovinskog rata koje će se od nebrige najvjerojatnije  uskoro samo – srušiti!

Pupovac u Škabrnji

Naprosto je nevjerojatno koliko se notornom Srbinu Miloradu Pupovcu pridaje medijska pažnja. Nema gotovo ni jedne tv-emisije a da i tamo nije gostovao. „Svi“ žele znati što o nekom političkom i inom događaju kaže i on. Nu, većina njegovih komentara i analiza prolazi bez odgovora. On je rekao i tu je-točka.

Sada je izjavio i ovo (Večernji list, 9.8.2020.): “Što se  Škabrnje tiče, to je moj zavičaj. Već osjećam potrebu da sa svojim rođacima i drugim ljudima podijelim bol zbog stradanja u Škabrnji“.

U ovom malom, hrvatskom mjestu sigurno su „oduševljeni“ ovom izjavom, tim prije jer je nakon toliko godina od njezina stradanja „osjetio potrebu“ da napokon dođe i tamo, u svoj zavičaj.

Istina, nije rekao za kim će podijeliti svoju bol, zbog stradanja Hrvata ili Srba?

U Škabrnji kažu da mu je jedan brat navodno bio na „drugoj strani“…

Ratni zapovjednik obrane Škabrnja Marko Miljanić, koji je nema tome dugo imao teških zdravstvenih poteškoća, rekao nam je da bi bilo dobro da Pupovac u ovom mjestu podigne i spomenik stradalih srpskim oficirima i da im zapali svijeću.

  • Sramota je – veliki Miljanić – da u Škabrnji još nemamo ni spomenik hrvatskim braniteljima, a da se diljem države i pojedini najviše politički dužnosnici odlaze klanjati onima koje smo porazili u ratu. Naše mjesto bilo je srpska “klaonica“ u vrijeme Domovinskoga rata. Škabrnju nitko i ne spominje, osim 18. studenoga. Ovu izjavu Pupovca da „već osjeća potrebu“ shvatio sam na najgori mogući način. Da je želio i imao potrebu već bi odavno došao. Pored toga, ne treba zaboraviti ni činjenicu da su Škabrnju branili i HOS-ovci na čelu s Markom Skejom, kad ih je ovdje osobno poslao general Ante Gotovina.

Također je rekao da za njega, kao ratnog zapovjednika, nitko i ne pita. Od ratnih odličja tek je prije nekoliko godina dobio „trolista“.

  • Ne, ne žalim se, valjda bolje nismo ni zaslužili – kazao je. T

2 komentara

Uskoči u raspravu
  1. Anonimno
    #1 Anonimno 17 kolovoza, 2020, 00:21

    Slažm se. Svaka čast.

    Odgovorite na ovaj komentar
  2. Anonimno
    #2 Anonimno 16 kolovoza, 2020, 19:59

    Bravo gospodine Pavkoviću. Svaku vašu kolumnu čitam s užitkom. Sjećamo se vaših akcija u Vukovaru.

    Odgovorite na ovaj komentar

Vaši podaci su zaštićeni!Vaša e-mail adresa neće biti objavljena niti prenesena na nekog drugog.

*

code