Prije više od trideset godina među jugoslavenskim je stanovništvom na vrhuncu bila kultura masovne kupovine u Trstu. Višesatno putovanje fićom po traperice i kavu prelazilo je granice obične trgovine, a njegovo geopolitičko značenje potkrijepljeno arhivskim snimkama i toplim sjećanjima svjedoka tog vremena, sažeto je u nostalgičnom, mozaičnom dokumentarcu Trst, Jugoslavija kojeg tijekom rujna i listopada možete pogledati u hrvatskim kinima.
Mnogi se još uvijek s osmjehom prisjećaju vremena kada su po svoje prve traperice, kožne čizme, jakne ili dječju lutku odlazili u Italiju, točnije Trst. Sedamdesetih i osamdesetih godina trg Ponterosso bio je najveći šoping centar Balkana, središte izobilja, mjesto sudara kapitalizma i komunizma, za nas prozor u daleki zapad, a njih dodir s tajnovitim istokom. Milijuni stanovnika bivše države jednom ili dva puta godišnje pripremali su se za dug, ali uzbudljiv put autobusom, vlakom ili fićom u talijansku trgovačku meku vraćajući se obiteljima, susjedima i prijateljima punih ruku uz najrazličitije priče s talijansko-jugoslavenske granice.
Takve duhovite, nostalgične i danas pomalo nevjerojatne anegdote ispričane su u dokumentarcu Alessia Bozzera Trst, Jugoslavija koji uskoro počinje igrati u nezavisnim kinima diljem Hrvatske s početkom u Rovinju 5. rujna.
Geopolitičku stranu tršćanske hiper kupovine u filmu objašnjavaju regionalni stručnjaci i povjesničari, a priče malog čovjeka iz svoje su perspektive dočarali redatelj Edo Galić, glumac Rade Šerbedžija, pjevač Goran Bregović i mnogih drugih svjedoci tog vremena.
Trst, Jugoslavija premijerno je prikazan na Liburnia film festivalu gdje je gostovao i sam redatelj, a tijekom rujna ovaj nostalgični, topli i duhoviti dokumentarac talijansko-hrvatsko-bosanske koprodukcije kreće igrati u Rovinju (kino Antonio Gandusio), Varaždinu (kino Gaj), Splitu (kino Karaman), Zaboku (Zelena dvorana), Rijeci (Art kino), Puli (Kino Valli), Samoboru (kino Samobor) i Zagrebu (kino Europa).
1 Comment so far
Uskoči u raspravuKoliko smo samo novaca i robe prošvercali….Naravno jer je bilo onda dostupno i jeftinije, jer u Jugi nije bilo takvog izbora robe.
A u trstu se stvarno svega moglo kupiti super povoljno….Mislim da se takva vremena više neće ponoviti.