Nakon što je Ustavni sud nedavno srušio pravomoćne presude Ivi Sanaderu u kojima je prozvao i DORH, te ukinuo istražni zatvor Milanu Bandiću, dvoje čelnika tih institucija, Dinko Cvitan i Jasna Omejec ponovo su u fokusu javnosti. Ovog puta do pravnog okršaja došlo je povodom postojanja zakonske osnovice za pokretanje prekršajnih postupaka protiv političkih stranaka i koalicija koje na svojim listama nisu imale najmanje 40 posto žena temeljem odredba Zakona o ravnopravnosti spolova.
Naime, Ustavni sud zaključio je, suprotno stajalištu Državnog odvjetništva (DORH), da je na prošlim parlamentarnim izborima vrijedila zakonska obveza prema kojoj je na kandidacijskim listama moralo biti najmanje 40 posto osoba ženskog spola. U prilog mišljenju Ustavnog suda idu i izjave pravnih eksperata koji smatraju da je Ustavni sud bez dileme u pravu i sadržajno i postupovno iz jednostavnog razloga što postoji zakonski okvir za pokretanje prekršajnog postupka protiv stranaka koje na izbornoj listi nisu imale najmanje 40 posto žena.
Osim toga, u pravosudnim kuloarima se otvoreno šuška kako je ovaj posljednji konflikt uvod u stvaranje fronte za nezadovoljstvo radom DORH-a i najava promjena na čelu te institucije.T
Najnovije vijesti
-
INFO BIRO
ROMAN O JASKI
-
GLAVNE TEME
KORUGA: DRUGAČIJI „ZAGREBAČKI SOLISTI“ PREDVOĐENI GUYOM BRAUNSTEINOM
-
INFO BIRO
ZA PROSJEČNU PLAĆU MOŽE SE KUPITI VIŠE GPRIVA NEGO 2014.
-
PRIČA
PRVI HRVATSKI DOMOVINSKI RATNI FILM „U OKRUŽENJU“ SNIMLJEN JE ZA 10 TISUĆA MARAKA
-
GLAVNE TEME
PAVKOVIĆ: BRANITELJI, PROBUDITE SE, STIGLO JE PROLJEĆE
-
INFO BIRO
DONACIJA ZA PALESTINSKE CIRKUSKE UMJETNIKE

