VAŽNA ULOGA ROVINJA U PROMOCIJI ODBOJKAŠKOG SPORTA

26. rujna, 2016.

unnamed(2)

Napisao: Mladen Pleše

U povodu početka drugog kruga kvalifikacija za Europsko prvenstvo u odbojci, dogradonačelnik Rovinja Marino Budićin i pročelnica ureda gradonačelnika Marina Crnac Rocco, priredili su u petak 23. rujna prijem za žensku i mušku odbojkašku reprezentaciju Hrvatske. U pozdravnom govoru dogradonačelnik Budićin izrazio je zadovoljstvo što je Rovinj već godinama redoviti domaćin hrvatskim reprezentativnim odbojkaškim ekipama. Time, istakao je, Rovinj dokazuje da nije samo turističko središte, već da želi biti i grad sporta. Kazao je kako se u Rovinju posljednjih godina posvećuje velika pozornost razvoju sporta, pa i odbojke, te je podvukao da je grad do sada uložio znatna sredstva u izgradnju sportskih objekata. Dogradonačelnik Budićin izrazio je također zadovoljstvo prvim mjestom ženske odbojkaške reprezentacije u grupi D  nakon prvog kruga kvalifikacija, te je izrazio nadu da će i muška reprezentacija u preostale dvije utakmice nadoknaditi trenutni zaostatak. Na kraju je poželio hrvatskim odbojkaškim reprezentacijama puno uspjeha na turniru te plasman na Europsko prvenstvo 2017.

U ime Hrvatskog odbojkaškog saveza, predsjednika Zdeslava Baraća te svih igračica i igrača, dogradonačelniku Budićinu i pročelnici Marini Crnac Rocco zahvalio je dopredsjednik HOS-a Mladen Pleše. On je istakao iznimno važnu ulogu Rovinja ne samo u promociji odbojkaškog sporta već i na pomoći koju od 2013. pruža Hrvatskom odbojkaškom savezu da bude što bolji domaćin i organizator reprezentativnih turnira.  Pleše je također zahvalio gradu Rovinju na svemu što je posljednjih godina učinio kako bi se natjecatelji iz Europe, na turnirima koje organizira HOS, osjećali što bolje i ugodnije. Zahvalio je također dogradonačelniku Budićinu što je igračicama i igračima iz  Portugala, Latvije, Slovačke, Izraela pružena prilika da uživaju u jedinstvenim ljepotama Rovinja i Istre. Upravo zbog toga što je gradska uprava prepoznala važnost povezanosti turizma i sporta, istakao je Pleše, Rovinj je postao prijestolnica hrvatskog turizma, ali i generator napretka turizma u Istri. Zahvaljujući tomu Istra je napravila najveći iskorak u razvoju turizma od svih regija na Mediteranu pa i Europe, zaključio je dopredsjednik Pleše.

Na kraju su kapetani Maja Poljak i Igor Omrčen u znak priznanja i zahvalnosti predali dogradonačelniku Budićinu i pročelnici Marina Crnac Rocco lopte i dres s potpisima svih igračica i igrača.

Pobjeda za pobjedom

Pobjedom nad ekipom Portugala s 3:0, po setovima 25:21, 25: 15 i 25: 20, ženska odbojkaška reprezentacija Hrvatske zabilježila je u petom nastupu na kvalifikacijama za Europsko prvenstvo i petu pobjedu bez izgubljenog seta. Nakon tri pobjede u portugalskom gradiću Povoa de Varzim, i u Rovinju, u drugom drugu krugu kvalifikacijskog turnira, ostvarile su dvije sigurne pobjede s 3:0. Po tomu hrvatska reprezentacija trenutno ima najbolji rezultat u svim kvalifikacijskim skupinama: bolja je od Poljske koja je izgubila jedan set te Italije s dva izgubljena seta.

Nakon pet odigranih kola Hrvatska je bila prva s 15 bodova, Slovačka je druga s 9, Portugal treći sa 6, dok je Izrael bez bodova. U nedjelju naše reprezentativke igrale posljednju utakmicu s Izraelkama.

Hrvatske reprezentativke ponovno su bile bolje od Slovačke s 3:0, po setovima 25:21, 25:20, 26:24.

Zbog neizvjesnog rezultata izbornik Miroslav Aksentijević cijeli je susret odigrao sa standardnom prvom postavom Sain, Grbac, Jerkov, Strunjak, Fabris, Poljak, Topić.

S tom pobjedom i s osvojenih 12 bodova iz četiri utakmice Hrvatska reprezentacija praktički je osigurala prvo mjesto u skupini D i izravan plasman na Europsko prvenstvo jer drugoplasirane Slovakinje imaju 9 bodova iz pet susreta.

Slovakinje su pružile do sada najveći otpor hrvatskim reprezentativkama, u Rovinju su iznenadile odličnom igrom, sjajnim servisima i efikasnim napadima. Pa iako pobjeda hrvatske reprezentacije niti jednog trenutka nije dolazila u pitanje, ipak su Slovakinje dobro namučile naše igračice. Kao i u Portugalu hrvatska reprezentacija opet je igrala vrlo sigurno, a najzaslužnije za pobjedu protiv Slovačke bile su najiskusnije igračice Maja Poljak i Samanta Fabris, koje su uz pomoć Mie Jerkov, Ane Grbac, Mire Topić uspjele nadigrati više nego solidne  Slovakinje. Najefikasnija u hrvatskoj reprezentaciji bila je Samanta Fabris s 25 poena, Maja Poljak s 11, Mia Jerkov i Mira Topić s 8 i Ema Strunjak sa 6 poena.

Slovačke igračice otvorile su prvi set odličnom igrom. Svjesne da nemaju što izgubiti krenule su iznimno hrabro pa su sa snažnim servisima i odličnim napadima zatekle naše reprezentativke. Povele su s 1:3, a do 9:9 držale izjednačeni rezultat. Tada je Samanta Fabris izvela tri sjajna servisa, zahvaljujući kojima su naše igračice povele s 12:9. Od tada hrvatske reprezentativke odličnom igrom u obrani uspijevaju održavati prednost od 2 ili 3 poena razlike. Međutim Slovačka igra vrlo dobro, puno bolje nego u Portugalu, pa je uspjela izjednačiti na 15:15. Kako je set odmicao Slovakinje su bile sve razigranije, što je prisilo hrvatske reprezentativke da podignu igru na višu razinu. I to su učinile: Ema Strunjak i Maja Poljak s nekoliko blokova, a Fabris napada, napokon su uspjele slomiti borbene Slovakinje. Tako da je Hrvatska ponovno pobjegla 18:15, 20:18 te 22:19. Kod tog rezultata Ana Grbac prevarila je cijelu obranu Slovakinja, pa se Slovakinje do kraja seta više nisu uspjele oporaviti. Iako su Slovakinje  iznenadile odličnim otporom, naše su igračice uspjele dobiti set s 25:21.

U drugom setu nastavila se ogorčena borba za svaki poen, Slovakinje opet igraju odlično pa naše samo maksimalnim zalaganjem u obrani uspijevaju održavati minimalno vodstvo.  Upravo je blok igra u prva dva seta, prije svega Maje Poljak, Ane Grbac, Eme Strunjak, bila najjače oružje naše reprezentacije. U sredini seta, Maja Poljak s nekoliko obrana i napada napravila je prednost od 16:12, koju Slovakinje do kraja seta više nisu uspjele anulirati. Naše su stalno imale vodstvo od četiri ili pet poena , igrale su vrlo agresivno u napadu i borbeno u obrani, pa su set dobile s 25: 20.

U trećem setu obje su reprezentacije nastavile odličnim igrama pa su gledatelji mogli uživati u majstorijama Maje Poljak u obrani te Samante Fabris u napadu. Premda su tijekom cijelog seta naše reprezentativke vodile, rezultat je ipak bio krajnje neizvjestan, jer su Slovakinje uspijevale cijelo vrijeme držati korak, a nekoliko su puta čak i izjednačile rezultat. No, tada ih je Samanta Fabris dotukla neobranjivim napadima. Pod kraj seta na scenu je stupila i Mira Topić koja je sjajno servirala, no ni to nije pomoglo našim igračicama da naprave osjetniju razliku. Pod kraj seta bilo je 22:22 da bi na kraju naše pobijedile s 26:24.

Kontinuitet igara s Grand Prixa

Poslije utakmice izbornik Miroslav Aksentijević nije krio zadovoljstvo.

-Ništa ne mogu predbaciti igračicama budući da su u kvalifikacijama pobijedile četiri utakmice za redom bez izgubljenog seta. Naša reprezentacija nije u pravoj formi, igračice dugo nisu igrale u klubovima, po od tuda oscilacije u igri. No, zadovoljan sam njihovom borbenošću, disciplinom, zalaganjem, fokusiranošću, činjenicom da niti u jednom trenutku nisu paničarile niti su izgubile kontrolu nad utakmicom. Nastavili smo s kontinuitetom uspješnih igara s Grand Prixa pa sada već imamo 12 pobjeda u 13 službenih utakmica. Investicija u mlade igračice nam se isplatila: dobili smo desetak djevojaka koje će osigurati budućnost hrvatske odbojke i na koje će se moći godinama računati.

Hrvatska je igrala u sastavu: Sain, Grbac, Božičević, Topić, Strunjak, Jerkov, Dumančić, Fabris, Klarić, Brčić, Alajbeg, Poljak, Mlinar,  Kulić

Slovačka: Kuciakova, Valachova, Hrancekova, Salanciova, Drobnakova, Cronkova, Pencova, Radosava, Kubova, Dudova, Kosekova, Smitalo.

Hrvatska muška seniorska reperezentacija je izgubila mogućnost biti druga i sudjelovati na trećem krugu kvalifikacija za odlazak na Europsko prvenstvo. No veseli podatak da su u meču protiv Latvije bili blizu pobjedi. T