UVJERLJIVA POBJEDA DINAMA U 61. DERBIJU

30. rujna, 2012.

cop sammir naslovna

Dinamo je pobijedio Hajduk 3:1, golovima Sammira ( 36. i 78. ) i Čopa (u 44. minuti) , dok je za Hajduk Caktaš zabio već u prvoj minuti.

Utakmica Dinama i Hajduka na stadionu Maksimir bila je  61. susret ovih klubova u HNL-u. U dosadašnjih 60 utakmica Dinamo je pobijedio 25 puta, Hajduk ima 20 pobjeda, dok je 15 derbija završilo neodlučeno. Nogometaši Dinama bili su i nešto efikasniji, zabili su 76 golova, a igrači Hajduka 66.

Na listu strijelaca u derbijima upisalo se 80 igrača, a najbolji strijelac sa sedam golova je Eduardo da Silva. ‘Dudu’ je jedini koji je uspio postići hat-trick na derbijima i to u sezoni 2006/07. Po pet golova zabili su Srđan Andrić, Nenad Pralija, Igor Cvitanović i Mark Viduka, po četiri gola postigli su Dean Računica, Milan Rapaić, Silvio Marić, Tomislav Erceg i Tomo Šokota dok su Luka Modrić, Dario Zahora i Senijad Ibričić postigli po tri gola.

Dejan Lovren jedini je igrač koji se na listu strijelaca upisao kao strijelac u vlastitu mrežu – postigao je prvi autogol u međusobnim susretima Dinama i Hajduka u HNL-u sezoni 2009/10. u derbiju odigranom u Splitu.

Najčešći rezultat u ogledima Dinama i Hajduka bio je 1:0 ili 0:1, i to čak 15 puta. Trinaest susreta je završilo rezultatom 2:1 ili 1:2, osam puta je bilo 1:1, pet puta 3:1, pet puta 0:0, četiri puta 2:0, a po 2 puta 4:1, 3:0, 3:2 i 2:2 dok su po jednom ostvareni rezultati od 4:0 (1993/94. Dinamo-Hajduk), te 4:2 što je bio i najefikasniji susret odigran u prvenstvu 1993/94. (Hajduk-Dinamo 4:2).

U međusobnim susretima Dinama i Hajduka važnu ulogu ima prednost domaćeg terena jer je do sada ostvareno samo osam pobjeda na gostovanju i to sedam puta minimalnom razlikom (0:1 ili 1:2), a samo susret u Maksimiru u prvenstvu 2008/09. uspio je dobiti Hajduk rezultatom 2:0. U pobjedama u gostima, oba kluba su izjednačena sa ostvarene po četiri pobjede. T