STRANI MEDIJI O ČUDU U KRAKOWU

28. siječnja, 2016.

kolinda_rukomet_HRS
Na povijesnoj rukometnoj utakmici protiv Poljske bila je i hrvatska predsjednica gospođa Kolinda Grabar Kitarović

Priredio: Franjo Dobrović

“Hrvatima je za prolaz dalje bio potreban trijumf od najmanje 11 golova razlike. Domaćoj Poljskoj je odgovarao čak i poraz do pet golova razlike, a pobeda “kauboja” od pet do deset golova razlike lansirao bi aktuelne šampione Francuze među četiri najbolje reprezentacije “starog kontinenta”.
I onda su Hrvati načinili čudo. Od starta meča sa Poljskom su vodili i prednost konstantno uvećavali do maksimalnih “plus 17” u 45. minutu – 30:13. Nisu imali problema da sačuvaju ubedljivo vođstvo, pa su na kraju ispunili nemoguću misiju – 37:23.
Prethodno, Norveška je iznenadila Francusku 29:24 i kao prvoplasirana u grupi je otišla u polufinale u kome će se sastati sa Nemačkom. “Panceri” su do drugog mesta u Grupi 1 stigli pobedom nad Danskom 25:23. Ipak, u poslednjoj utakmici Španija je savlada Rusiju 25:23 i izbila na prvo mesto, pa će se za finale boriti sa Hrvatskom.”- piše beogradski Kurir u tekstu s naslovom “KAUBOJI NAPRAVILI ČUDO: Hrvatski rukometaši pobedili Poljsku sa čak 14 razlike i otišli u polufinale”
Srbijanski Blic je naveo kako ‘niko prije utakmice nije verovao da će se Hrvatska plasirati dalje, čak ni mediji’.

Handball-planet

“Čuda su moguća: Hrvatska razmontirala Poljsku u njenom dvorištu i prošla u polufinale”-piše BH portal Klix- Kada su u 12. minuti poveli rezultatom 5:1 niko ni tada nije pomišljao da bi Poljaci mogli puknuti kao kokice. Nije se to očekivalo ni kada je uslijedio revolveraški okršaj u drugoj polovini prvog poluvremena kada su pogađali i jedni i drugi, a Hrvatska na odmor otišla s razlikom 15:10. Nadala se najviše Francuska. “
“U Tauron Areni u Krakovu dogodilo  se nešto što nitko nije mogao očekivati. Hrvatska je trebala pobjedu od najmanje 11 golova razlike što je čak i nadmašila te izborila polufinale izbacivši Francusku i Poljsku. Ovakva utakmica dogodi se jednom u desetljeću, a da stvar za Poljake bude gora, Hrvati su slavili pred 15.000 domaćih navijača – stoji u tekstu na portalu Handball-planet.com ispod naslova ‘Ludi Hrvati utišali Poljsku’.
“Utjehe nije bilo večeras za utučene poljske navijače, a posebno se istaknula fotomontaža koju je objavio tamošnji portal Sport.pl. Ona prikazuje Zlatka Horvata koji se ‘napio poljske krvi’, a iznad portreta je krvlju ispisano ‘Horrvat’”.
“Nevjerojatan prolazak Hrvatske, Francuska je službeno eliminirana” – piše poznati francuski sportski dnevnik L’Equipe.
A posljednjim danom drugog kruga oduševljen je bio i norveški novinar Stig Nygard koji je na Twitteru objavio:
– Niti sam ne bih mogao poželjeti više. Ovo je vjerojatno najluđi dan u povijesti Eura.
Aktivan je na društvenim mrežama bio i slovenski rukometni reprezentrativac Dragan Gajić.
– Sve je moguće u sportu, kakva utakmica Hrvatske! – napisao je Gajo.
Sportsport.ba iz susjedne BiH izvijestio je kako je reprezentacija Hrvatske napravila ‘čudo kakvo rukomet ne pamti’.
– U susretu sa Poljskom, Kaubojima je trebala pobjeda od 11 golova razlike protiv superjake reprezentacije domaćina. Na veliko iznenađenje, Hrvatska je slavila sa 37:23 i tako se plasirala u polufinale Europskog prvenstva – dodali su.
Srbijanski Blic je naveo kako ‘nitko prije utakmice nije vjerovao da će se Hrvatska plasirati dalje, čak ni mediji’.
Hrvatski mediji već u tijeku noći slavili su veličanstvenu pobjkedu kauboja.
“Čudo u Krakovu! Hrvatska je priredila najveću senzaciju u jednoj od najljepših večeri u povijesti hrvatskog rukometa! Iako su ih gotovo svi otpisali, izabranici Željka Babića, kojima je za nastup u polufinalu Europskog prvenstva trebala pobjeda od 11 razlike, savladali su Poljsku sa čudesnih 37:23 (15:10).
Kako su u prethodnoj utakmici posljednjeg kola Norvežani pobijedili Francuze mnogi su pretpostavljali da je pred Hrvatskom nemoguća misija. No, hrvatski rukometaši vjerovali su do kraja i dokazali da za njih nemoguća misija ne postoji. Pobjeda koja će ući u anale rukometa stigla je protiv domaćina koji je na kraju ponižen sa 14 golova razlike.
Hrvatska je od samog početka igrala odlično. Obrana je funcionirala sjajno, na čelu s nesavladivim golmanom Ivanom Stevanovićem koji je dobio prednost ispred Alilovića. Bio je to pun pogodak jer Poljaci su prvi gol zabili tek u 10. minuti”-piše zagrebački Večernji list
“Kod Hrvatske su najbolji bili čudesni ‘Stevie’, Ivan Stevanović s 13 obrana, Manuel Štrlek s 11 golova, Marino Marić je postigao 7, a Zlatko Horvat pet golova. Poljake je predvodio Karol Bielecki s 4 pogotka.”- piše portal Gol.

Serija 8-0 na početku drugog poluvremena

“Drugo poluvrijeme je započelo nevjerojatno, pravim čudom jer je nakon deset minuta igre Hrvatska serijom 8-0 došla na nestvarnih 23-10. Poljska je djelovala posve razbijeno, a prepuna Tauron dvorana je počela zviždati. Horvat je svojim petim golom u drugom poluvremenu u 43. minuti odveo Hrvatsku na +14 (26-12), Marić i Štrlek tri minute kasnije povećavaju na šokantnih 30-13. U 51. minuti Poljaci smanjuju na 30-18 zahvaljujući nekoliko vezanih pogrešaka i isključenja naših, koji su upali u malu krizu.
Sedam minuta prije kraja Kopljar zabija za 32-19, Čupić s igračem više, a potom Marić postižu važne golove za 34-20 pet minuta prije kraja. Tri pol minute prije kraja Slišković diže na 35-21, potom Duvnjak sa svojim prvim golom na utakmici zabija za 36-21 i moglo je početi slavlje zbog jednog od velikih preokreta koji će ući u povijest.
Kod Hrvatske su najbolji bili čudesni ‘Stevie’, Ivan Stevanović s 13 obrana, Manuel Štrlek s 11 golova, Marino Marić je postigao 7, a Zlatko Horvat pet golova. Poljake je predvodio Karol Bielecki s 4 pogotka.”- objavio je portal Gol.T