OSMA POBJEDA SRBIJE U DEVET UTAKMICA

18. kolovoza, 2016.

Tradicija nepobedivosti u duelima protiv Hrvatske nastavljena je i na Igrama u Riju. Bio je ovo deveti međusobni susret srpskih i hrvatskih košarkaša i osma pobeda našeg tima. Hrvatska je zabeležila samo jednu pobedu u prijateljskoj utakmici.

Kao i većina prethodnih mečeva, i ovaj je bio neizvestan i dramatičan do poslednje sekunde. Poslednjih 30 sekundi igralo se duže od pet minuta, pošto je viđena serija slobodnih bacanja, a junak je u finišu bio Nikola Jokić, koji je pogodio poslednja četiri penala i tako sprečio Hrvate da naprave preokret.

U prvom poluvremenu vođena je ravnopravna borba u kojoj ni jedan tim nije uspevao da se odlepi, a reprezentacija Hrvatske je na kraju druge četvrtine uspela da napravi prednost od šest poena.

Presudila je treća četvrtina u kojoj je Bogdan Bogdanović zatrpao koš Hrvatske i u tih deset minuta naša selekcija je postigla više poena nego u prvom poluvremenu. Zahvaljujući tome, u poslednju četvrtinu smo ušli sa 14 koševa prednosti, ali smo na kraju ipak bili primorani da grčevito branimo vođstvo.

Poslednju četvrtinu odigrali smo sa dosta nervoze. Više nije bilo tečnog protoka lope i napadi su završavani neuspešno, a problem se uvećao kada je Bogdanović dobio četvrtu ličnu grešku i otišao na klupu. Hrvatska je uspela da anulira našu prednost i da u 37. minutu stigne na samo koš zaostataka (74:73), a imala je i napad za vođstvo, ali ga nije realizovala.

U naredna dva minuta uspeli smo da koliko-toliko učvrstimo vođstvo kada nam je Miroslav Raduljica 27 sekundi pre kraja doneo prednost od 79:75. Tada je usledila serija penala u kojoj su reprezentativci Hrvatske bli nešto precizniji, ali ipak nisu uspeli da izbegnu poraz.

Kada se pogleda statistika, stiče se utisak da smo utakmicu mogli da dobijemo lakše i bez drame na kraju, jer smo imali više skokova i u odbrani i u napadu, osam izgubljenih lopti manje i sedam osvojenih lopti više. Na kraju je i procenat šuta u velikoj meri iznivelisan, a neizvesnost je ostala do kraja zahvaljujući tome što su Hrvati imali 38 slobodnih bacanja, 13 više nego selekcija Srbije.

Dosta problema nam je zadavao Bojan Bogdanović, koji je od početka do kraja gotovo sam vukao hrvatski tim, ali se još jednom pokazalo da oslanjanje na jednog igrača gotovo neminovno vodi u poraz.

Srbija: Teodosić 9, Simonović, Bogdanović 18, Marković 12, Kalinić 6, Nedović, Birčević, Raduljica 12, Jokić 12, Štimac, Jović 9, Mačvan 8.
Hrvatska: Babić 4, Krušlin, Stipčević, Simon 8, Hezonja 16, Šarić 7, Ukić 4, Planinić 6, Bilan 10, Šakić, Arapović, Bogdanović 28.