Novi skandal na Maksimiru, Biševac srušio “skakavce”, a Dević PAOK u Solunu

31. srpnja, 2013.

219646 maksimir01-reuter-nikola-solic f

U utorak su odigrani prvi mečevi trećeg kola kvalifikacija za Ligu šampiona, i veče su obeležili navijači zagrebačkog Dinama na utakmici sa Šerifom, zbog čijih rasističkih povika je ispražnjena tribina. U senci toga, Dinamo je slomio otpor moldavskog tima u finišu za 1:0. Srpski reprezentativac Milan Biševac je postigao gol u pobedi Liona od 1:0 protiv Grashopersa, Metalist iz Harkova je golovima Marka Devića savladao PAOK u Grčkoj sa 2:0, a Zenit je izvukao minimalnih 1:0 u Danskoj protiv Nordsjelanda.

I pre meča u Zagrebu Dinamo je kažnjen zatvaranjem istočne tribine, ali su se uvredljive pesme očekivale i na ostalim stranama stadiona. Čuli su se uvredljivi povici prema predsedniku Zdravku Mamiću i Fudbalskom savezu Hrvatske, i u 60. minutu je ispražnjen deo severne tribine, posle 10 upozorenja službenog spikera.

Do tada Dinamo nije uspevao da matira golmana Šerifa Tomića, i tek u 90. minutu je Rukavina glavom smestio loptu u mrežu. Malo je falilo da ipak moldavski tim ode sa remijem kući, ali je golman Zelenika spasio “modre” posle šanse Rikardinja. U taboru Šerifa igrali su Pesić, Markovski i Stanojević, ali i bivši igrač Crvene zvezde Kadu, koji je u 25. minutu izveo odličan slobodan udarac posle kog je Zelenika boksovao loptu.

Pored “male kolonije” u Šerifu, srpski fudbaleri su igrali u meču Lion – Grashopers, i više razloga za zadovoljstvo imao je Milan Biševac. On je postigao pobedonosni gol za francuski tim protiv ekipe u kojoj igra Milan Vilotić, a obojica su provela svih 90 minuta na terenu.

Fudbaleri Šahtjora iz Karagandija savladali su na domaćem terenu ekipu albanskog prvaka Skenderbega sa 3:0, u prvoj utakmici trećeg kola kvalifikacija za Ligu šampiona.

Tim iz Kazahstana, čije boje brane srpski internacionalci Simčević i Vasiljević, prethodno je eliminisao beloruski BATE Borisov, a sada je potvrdio kvalitet i stekao gotovo nedostižnu prednost pred revanš za sedam dana u Albaniji.

Austrija Beč je slomila otpor islandskog Hafnafjordura golom Rojera, Steauu je Janču sa dva golaodio do trijumfa protiv Dinama iz Tbilisija, a Plzen je sav posao u ovom kolu uradio već u Estoniji sa 4:0 protiv Kaljua.

Šampion Švajcarske Bazel je na svom terenu savladao izraelski Makabi golom Stokera u 39. minutu, i imaće zadatak da na teškom gostovanju potvrdi plasman u završnu rundu kvalifikacija.

Veliki otpor pružio je i danski Nordsjeland ruskom Zenitu. Klub iz Sankt Peterburga je minimalcem zahvaljujući golu Keržakova ostvario povoljan rezultat,  i to samo tri minuta posle njegovog ulaska u igru umesto Andreja Aršavina. Od 83. minuta u igri je bio Aleksandar Luković, koji je zamenio Hulka, dok je mladi Milan Rodić meč posmatrao sa klupe

Bivši golman Crvene zvezde Vladimir Dišljenković sačuvao je mrežu ukrajinskog Metalista u Solunu protiv PAOK-a, a za golove je bio zadužen Dević. Ukrajinski reprezentativac sa srpskim pasošem je prvo iz penala u 43, a zatim i iz igre u 73. minutu doneo velikih 2:0 svojoj ekipi pred revanš.